| KidzzzAww a întrebat:

Ce sunt cuvintele formate prin derivare parasintetica? puppy dog eyes Dati`mi cateva exemple sa inteleg. Multumesc.^^

Răspuns Câştigător
| Reigns a răspuns:

Cuvinte derivate parasintetice=care au si prefix(se afla inaintea cuvantului de baza) si sufix(se afla dupa cuvantul de baza).
ex:recitire=s-a format prin derivare de la cuvantul de baza"a citi" + prefixul "re" + sufixul "-re" happy

Succes la scoala!

3 răspunsuri:
| Amorezatul a răspuns:

Sunt cuvintele derivate cu sufix si prefix!

| oanaX a răspuns:

Erivatele parasintetice sunt cuvintele formate în acelaşi timp cu sufix şi cu prefix:

împădurit = îm + pădur + it

| Rosca_Nicu_2000 a răspuns:

F