| Adela04 a întrebat:

Heii! Deci sunt clasa a 9-a și am mai mult de 40 de absente, dintre care 20 motivate cu scutiri din alea scrise. Și diriga a zis ca nu mi mai poate motiva absente cu din astea ca am voie sa aduc decât 20. Și a mai zis ca dacă nu aduc de la doctora de familie scutiri îmi face preaviz de exmatriculare. Ce înseamnă asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diriginta ta nu stie Statutul elevului sau a vrut sa te sperie. Preavizul de exmatriculare si exmatricularea sunt sanctiuni disciplinare care se aplica doar incepand cu cl. a XI-a. La clasele mai mici se scade doar media semestriala la purtare, cu cate un punct pentru fiecare 10 absente nemotivate.
In schimb are dreptate cu absentele ce se pot motiva de parinte, acestea sunt de maximum 20 de ore pe semestru.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
Daca din 40 absente doar 20 sunt motivate, atunci ai alte 20 absente nemotivate.
La atata absente nemotivate esti la pragul exmatricularii la orice scoala.
Singura rezolvare e daca aduci motivare de la medic pentru acele absente.

| Superior a răspuns:

Am o colega ce e la fel de frumusica ca tine, si are 70-80 de absente tongue