| Tina1999 a întrebat:

Heii! Imi dati va rog exemple scurte de raspunsuri pentru bac la proba orala- romana? Sa imi explicati ce raspund la intrebarile: 1. Ce se poate deduce din text despre emitatorul mesajului(atitudine, prespectiva, intentii)?
2. Ce elemente importante de continut(idei, argumente, fapte, opinii) identifici in text?

Răspuns Câştigător
| aurora23 a răspuns:

Te ajut eu! Bafta la proba orala si eu am de-a face cu ea din pacate sad Hai ca te ajut! Eu am invatat pe baza unor modele de raspunsuri.
1. Emitator-e cel care trasmite mesajul
Receptorul e cel care il primeste.
Emitatorul intr-un text narativ e autorul,intr-un text juridic- administrativ e o institutie oficial Europeana,o comisie avizata,specializata in elaborarea textelor emise de UE,intr-un Text publicistic e jurnalistul, ziaristul, moderatorul.
Intr-un text colocvial, epistolar.E cel care trimite scrisoarea.
Intr-un text stiintific e tot autorul.
Perspectiva poate fi obiectiva remarcandu-se pers a III-a, obiectiva pers I(te uiti la pron si verbe).
Iar la receptor se aplica la toate acelasi lucru in afara de textele epistolare in care receptor e destinatarul.Receptorul poate fi specializat(ex profesor), nespecializat(publicul larg) si in curs de specializare(elev, student)

Poate sa iti ceara si scopul comunicari.

2.Pai,aici am si eu o problema.
Nu prea ma descurc.
Scrii ca:La nivelul continutului, se structureaza pe o serie de opinii(EX) si o serie de fapte(EX). Enumeri o opinie care se desprinde din text o fapta.

Depinde ce text ai pentru ca acolo identifici multe elemente! Idei( poetul/autorul vorbeste despre un lucru in amanunt punand accent pe acesta/ea) argumente (prezenta conectorilor) fapte ( X-ulescu mergea pe cal mai repede ca vantul si strabatea 12 mari dintr-o saritura) opinii (in opinia mea, consider ca, sunt de acord cu, nu sunt de acord, in cauza, in consecinta)

Daca ai si alte nelamuri si vrei sa te ajut cu materia poti sa imi scrii in privat.

3 răspunsuri:
| Emy_Emy_1992 a răspuns:

La proba orala poti suge puța cu amandoua maini

| Tina1999 explică (pentru Emy_Emy_1992):

Aia sa o faci tuwinking te las pe tine sa incerci primul