| ambicio a întrebat:

Heii
Îmi poate povestii cineva acțiunea din comedia "O scrisoare pierdută"? Nu am citit cartea (nu mă atrage limba română) și nu reușesc să-mi formez un film al acțiunii din comentarii.
Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

Nu te atrage limba romana sau literatura romana?
http://www.scritub.com/......532263.php

| ambicio explică (pentru BroascaCuElice):

Materia, limba și literatura română.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te la piesa, altfel n-ai cum.

| Deliiiia a răspuns:

Bună, în primul rând nu e o carte, e o lucrare scurta, in 2-3 ore maxim o citești. Dacă vrei într-adevăr să te dezvolți personal trebuie să acumulezi cunoștințe și mai ales să citești mult, fiindcă îți arată și alte perspective.

| ambicio explică (pentru Deliiiia):

Am citit majoritatea cărților pentru bac dar unele pur și simplu nu mă atrag. Citesc cărți de dezvoltare personală, pdf-uri și diferite articole + particip la diferite workshop-uri sau cursuri online + ședințe de coaching.
Nu mă simt atrasă pur și simplu de această materie dar tocesc pentru a avea rezultate foarte bune la bac, în schimb am competențe reale.

| Deliiiia a răspuns (pentru ambicio):

Din păcate acele workshop-uri te îndrumă, faptul că participi la ele poate să nu însemne nimic dacă nu faci ceva în sensul ăsta. O să-ți dau câteva idei, ca sa intelegi doar:

1. Zoe e sotia lui Zaharia Trahanache si are o aventura cu preferctul Tipatescu, coleg de partic cu Zaharia. Zaharia nu vede sau se face ca nu vede aceasta relatie.
2. Tipatescu ii scrie o scrisoare de amor lui Zoe, iar aceasta este pierduta.
3. Nae Cațavencu, șef al revistei,, Răcnetul Carpaților'', membru al partidului opus găsește scrisoarea și îi amenință pe Zoe și pe Tipătescu că o va face publică dacă nu va fi ales candidat la alegeri. Zaharia afla de scrisoare si spune ca e falsa. Scrisoarea a ajuns in mainile lui Catavencu fiindca el a furat-o de la un cetatean turmentat, care o gasise intamplator.
4. Tipatescu ii cere politisului Pristanda arestarea lui Catavencu, iar Zoe il elibereaza fiindca stie ca daca va face publica scrisoarea viitorul ei e pierdut. Tipatescu doreste insa sa infranga gura lumii pentru iubirea lui.
5. In paralel, Farfuridi si Branzovenescu se tem de tradare din partea lui Zaharia si Tipatescu asa ca trimit catre un ordin superior o scrisoare anonima de plangere.
6. Vin alegerile. Zoe ii promite lui Catavencu ca va fi ales. Zaharia a gasit o polita falsa a lui Catavencu cu care planuieste sa faca un contra-santaj.
7. Vine un ordin de sus ca sa fie ales canditat Agamemnon Dandanache. Catavencu pierde palaria in a carei captuseala se afla scrisoarea. Cetateanul turmentat gaseste palaria si scrisoarea si i-o inapoiaza Zoei. Zoe il iarta pe Catavencu. Cetateanul turmentat afla in sfarsit din gura Zoei cu cine trebuie sa voteze: Agamemnon Dandanache.
8. Agamemnon Dandanache iese ales. El marturiseste ca acel ordin de a fi ales a provenit tot dintr-un santaj, la randul lui gasind o scrisoare compromitatoare. Toata lumea se bucura de rezultat.

| ShadedCanvas a răspuns:

Nu esti atras de limba romana(materia presupun). Nici eu nu sunt atras de majoritatea materiilor avand in vedere ca urmez o facultate total diferita fata de studiile mele din liceu; totusi, e necesar.
Nu vrei sa citesti, urmareste piesa de teatru(2 ore daca nu ma insel).O gasesti oriunde pe internet.

| ambicio explică (pentru ShadedCanvas):

Logic că mă refer la materie, tu dacă nu te simți atras de majoritatea materiilor de la facultate înseamnă că nu ai ales bine facultatea și nu faci ceea ce-ți place.

| ShadedCanvas a răspuns (pentru ambicio):

Urmez facultatea de Design Graphic si arte digitale, cand liceul l-am facut de matematica si informatica intensiva + fizica.Intelegi ca nu ma intereseaza materiile din liceu, avand in vedere ca le las pe toate in urma.
Cel mai bine e sa vizionezi filmul(asta am facut eu) daca nu ai dispozitie de citit.
Nu o lua ca pe o critica, te rog eu.

| ambicio explică (pentru ShadedCanvas):

Nu am ce să iau ca și critică.