| Paraschiw1Lucia1 a întrebat:

Heii, imi puteti spune si mie cateva obiceiuri /traditii din Botosani?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, Lucia! In urmatoarele randuri o sa iti explic cateva obiceiuri si traditii consemnate ca cele mai cunoscute:
-Folclorul literar este bine reprezentat în judeţul Botoşani prin poezia lirică, basme şi poveşti, ghicitori, proverbe şi zicători, descântece.
-Arta populară are bogate tradiţii şi pe teritoriul judeţului Botoşani. Astfel, unele obiecte de uz casnic, meşteşugite prin cioplituri în lemn, sunt simple, funcţionale, fără acea migăloasă „broderie" realizată în alte zone ale ţării.

În decorarea caselor ţărăneşti, o notă de bun gust este dată de acea dantelărie de pe faţadă (realizată prin traforaj), ca şi de cunoscute decoraţii ale acoperişurilor realizate prin tăierea unor desene în scândură.
-Costumul popular botoşănean se caracterizează prin sobrietate cromatică, prin preferinţa pentru motivele florale şi geometrice, prin îmbogăţirea tiparelor tradiţionale şi introducerea unor culori vii.
-Olăritul – străveche îndeletnicire practicată încă din neolitic, a fost păstrat în măsura unei stricte funcţionalităţi a obiectelor casnice, dezvoltarea unor centre manufacturiere la Botoşani şi Mihăileni, înlesnind rămânerea acestei îndeletniciri în gospodăria proprie.

Sper sa te fi ajutat, cu placere!