| Vîrvăroi_Alexandra_1993 a întrebat:

Heii, maine dau test la din verb romana, sunt in clasa a 7 - ea si nu am inteles deloc diatezele si locutiunile, poate cineva sa imi explice?

1 răspuns:
| ZedSkriex a răspuns:

Ai 3 diateze:pasiva, activa si reflexiva.
La cea activa, cel care savarseste actiunea este subiectul, iar cel ce o suporta este complementul (ex: Alina il cearta pe Matei. Alina savarseste actiunea, ea cearta si este subiectul propozitiei, iar matei suporta actiunea, el este certat si este complementul)
La pasiva, cel ce suporta actiunea este subiectul, iar cel ce o savarseste este complementul (ex: Matei este certat de Alina. Dupa cum vezi, matei a devenit subiectul in propozitie, iar alina a devenit complementul, desi, in continuare, alina cearta iar matei este cel certat)
La reflexiva pur si simplu subiectul este cel ce suporta actiunea facuta tot de el (ex: Alina se trezeste. Dupa cum vezi, aici Alina este cea care se trezeste pe ea insasi)