| anonim_4396 a întrebat:

sunt pe sfarsit de clasa 8 si mai e o luna pana la examen si sunt foarte stresata. sad Incerc sa trag tare la romana si mate sa iau note mari si sa intru la profilu si liceu dorit (mate-info, btw, si cel mai bun liceu din județ)... Faza proasta e ca, tot anul am luat numai note de 9 si 10 la mate, dar azi si ieri profa ne a dat niste 'munca independenta' cu caietele deschise, pe nota, dar culcandu ma pe o ureche ca o sa fie usor cu caietele deschise am luat niste note mai nasoale decat ma asteptam. :'( un 6, care a zis ca imi da sansa sa mi l corectez, facand media cu o viitoare alta 'munca independenta' dar in conditiile astea nota finala ar putea fi un 8. iar azi, cireasa de pe tort, am luat 3. Da, 3. Si pe asta mi l trece. Ce pot sa zic e ca aici am fost mai praf, la clasa am copiat o formula gresit, deci normal ca si la problema am scris gresit formula, la alta problema efectiv am copiat formula de la alt corp(ca bleaga), la alta problema nu m-am descurcat la calcule si la alta nu am avut metodologia buna de rezolvare so yeah si pe aia am bulit o. Chiar nu m-am asteptat sa iau atata, mai ales cu caietele deschise, si erau in mare parte chestii ușoare, si mai ales ca semestrul asta nu stiu daca mai am sansa la o medie la fel de buna. Am crezut ca anul asta e anul meu, avand in vedere ca la ambele materii de examen numai note de 9 si 10 aveam si medii de 10. Chestia asta m-a descurajat foarte mult, ma simt usor agitata, debusolata, bruiata si parca nu mai am niciun pic de incredere in mine. Simt o frica mare de a esua la fel de rau si la examen si acum mi mai frica de el ca niciodata. Chiar ma intreb ce o sa fac si la teza. :')
Orice sfaturi?
Cum as putea sa mi recapat increderea in sine? Cum as putea imbunatati concentrarea si atentia? Cum as putea scapa de frica de esec si de examen? Deja am zile in care plang efectiv numai cand ma gandesc la el.

3 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Munca, munca si iar munca. Cum altfel? Cum vrei sa scapi de neatentie, daca nu prin exercitiu?

| TipulCiudatDinSpateleFarmaciei a răspuns:

In primul rand, nu te agita.Am avut toti examen.Eu sunt a 9-a.Nu e asa catastrofa cum pare.O sa treaca si te vei descurca, ca orice elev.Dar uite un sfat esential pe care ti-l pot da, Desi si media e importanta, NU INVATA PENTRU NOTE.Notele sunt doar niste cifre scrise pe foi, nu te ajuta cu nimic, iar daca te coplesesc iti fac rau.Tu invvata PENTRU TINE, ca sa intelegi, ca sa te ajute pe viitor si ai sa vezi ca lucrurile se vor regla singure.

| Danielddf a răspuns:

Se mai intampla sa avem si zile proaste, matematica este cea mai grea materie, atunci cand crezi ca o stapanesti 100% apare cate un exercitiu care-ti demonstreaza contrariul, pe langa aceste lucruri se intampla sa gresim si din neatentie, acest lucru se intampla din cauza ca nu suntem suficienti de concentrati, e bine ca atunc cand faci exercitii sa fi cu mintea limpede, sa fi fresh. Eu cred ca esti o fata desteapta dar se intampla sa mai ai si zile rele, asta e happy, dar incearca sa nu te mai gandesti la asta si sa te pregatesti in continuare, cu entuziasm si perseverenta si sa fii concentrata la exercitii atunci cand le faci.