| Emima27 a întrebat:

Heii TPU? Ce carti pentru copii/adolescenti imi recomandati? Nu prea conteaza genul. Mentionez ca nu citesc de Jules Verne sau carti foarte grele.
Multumesc anticipat :3

Răspuns Câştigător
| BlackX0 a răspuns:

Pentru copii:-- Magisterium(e o serie, dar nu e competa)
--Supravietuitorii sau Pisicile Razboinice
Pentru adolescenti:-- Percy Jackson(o recomad. Daca iti place umorul e cartea ta. EU N-AM PUTUT SA O LAS DIN MANA.
--Maximum Ride
--Jumatatea Rea
--Al cincilea val
--Orase de hartie
--Miss Peregrine(Si pe asta o recomand XD)
--Heroes of Olympus (a doua serie Percy Jackson, exista doar in engleza)

Mai am cateva, dar sper ca astea te ajutahee hee))

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca cartile lui Jules Verne ti-s grele, citeste doar revistele de reclame.
Nu vei invata din ele, dar vei plati mult.
Asa e cu domnia si cu...

| Adry05 a răspuns:

Pe aripile vantului, ambele volume
La Rascruce de vanturi
Jane Eyre
Robinson Crusoe
Maitreyi
Scrisoare de dragoste
DEclaratie de dragoste
Elevul dima dintr-a 7-a
Invitatie la vals
Vraciul
mandrie si prejudecata
Emma
enigma Otiliei
Varsta inocentei
fiicele doctorului march

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Romanul unui adolescent miop de Mircea Eliade, Razboiul invizibililor de Sally Pierson Dillon, Minunea de R.J.Palacio

| Adry05 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Romanului unui adolescent miop e destul de grea si profunda, a zis ca nu vrea carti grele.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Adry05):

Depinde de fiecare. Eu nu am considerat-o si inca nu o consider grea.

| Adry05 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Ba este, crede-ma. Poate tu ai avut alte gusturi la carti cand erai pe la varsta ei, citeai chestii mai serioase, ea mi se pare ca e mai mult pe genul mai simplu dupa descriere. Cartea aceea pe langa ca nu e pentru oricine, eu i-as da un 16+ ca sa poti sa o intelegi.

| ambicio a răspuns:

"Fluturi" Irina Binder
"Hoțul de cărți"
Seria "Amurg"

| nikoletabukidefer a răspuns:

Naruto