| anonim_4396 a întrebat:

Heii... Voi aveti o relatie buna cu colegii? Adica va intelegeti bine cu ei, sunteti prieteni cu toti din clasa? Eu cu nimeni...

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca zici la liceu, eram prietena si-n timpul liber cu 2-3 fete iar cu restul vorbeam la scoala, eram ok dar nu in cine stie ce relatii.

| siriusblack98 a răspuns:

Din ce intrebari tot pui, tu ori ai nevoie de cineva cu, care sa vorbesti si sa te inteleaga, ori cauti sa fi compatimita si sa ti se acorde atentie.Una din doua.Corecteaza-ma te rog frumos daca gresesc in afirmatiile facute happy

| anamariarot a răspuns:

Eu m-am împrietenit cu o fată din clasă abia în a XI-a. În rest nu vorbisem și nu vorbeam cu nimeni laughing

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Acum nu mai ma simt asa ciudata... ☺

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

A fi ciudat nu înseamnă neapărat ceva rău; poți fi ciudat și în sensul bun. Dacă socializarea te-ar face fericită, încearcă să te integrezi printre colegi, sigur găsești pe cineva care să rezoneze cu tine. Izolarea nu e cea mai bună soluție, mai ales dacă ești o persoană cu predispoziție către anxietate.

| Alfred0703 a răspuns:

Eu sunt acum pe clasa a x-a. Am 2 prieteni, deoarece restul de copii din clasa sunt handicapati care doar de alcool, tigari si sex stiu. Sa faca o ecuatie simpla la mate ba ca doar sunte la mate-info, de ce ti-ar trebui mate?

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Nu cred ca exista vreo persoana care sa fie prieten cu toti colegii din clasa. Adica chiar daca nu iti place de ei, chiar daca iti vine sa ii strangi de gat, e bine sa te abtii pentru ca nu stii niciodata cand un coleg cu care esti certat te poate pune in dezavantaj, de exemplu daca el este pus sa conduca o echipa si tu esti in echipa lui, daca ar trebui ca el sa imparta sarcinile sau posturile, cum crezi ca vei fi pus, in avantaj sau in dezavantaj? Nici mie nu imi plac colegii mei, sa zicem ca jumate sunt de treaba, jumate nu. Dar nu ma cert cu cealalta jumatate, chiar daca am in spatele meu o proasta care isi baga picioarele in banca si se cracaneaza de parca asteapta sa intre ceva in ea si isi impinge banca in scaunul meu si colega mea de la perete nu poate iesi... Asta da dovada de lipsa de bun simt, dar probabil ca nu toti oltenii isi educa bine copii... In fine, uite, eu tot nu ma cert cu desteapta din spate, mai comentez eu cu spatele la ea si o mai blagoslovesc dar nu urlu in fata ei. E bine sa te abtii pentru ca nu are rost sa te certi cu colegii. Incearca sa ii eviti cat poti pe cei de care nu iti place si gata. Este bine sa ai pe cineva din clasa de care sa fi mai apropiat, pentru ca stii, se mai dau proiecte in echipa si chestii, si e tare naspa sa ramai pe afara. Eu de la gradinita pana in clasa a 7a nu aveam prieteni si stateam singura in pauze, dar cand am mai crescut am inceput sa ma mai dezmortesc si sa ma mai deschid. Acum nu am problema sa vorbesc cu vreun coleg si i-am facut cativa colegi mai aprpiati, vrei 3-4. Daca nu te integrezi in colectiv, poate ar fi bine sa schimbi clasa si sa incerci sa o iei de la inceput cu colegii, sa socializezi cu ei.

| MiulescuFlorinel2000 a răspuns:

Eu nup, stau in fiecare pauza si ascult muzica sau desenez