| AndreeeaDaniela a întrebat:

Heiii TPU
va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu cateva sugestii...
mie imi place foarte mult sa citesc si cum vacanta de vara este destul de lunga vreau si eu sa imi dati cateva idei....despre ce as putea sa citesc... vreau sa imi dati titlurile unor carti care chair merita citite. Multumesc anticipat.Cel mai bun raspuns primeste desigur fundita.
P.S ....am aproape 14 ani si nu imi place deloc genul SF.

Răspuns Câştigător
| mysmile a răspuns:

Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi

Elevul Dima dintr-a saptea

Romanul Ion...

sunt 3 variante bune deoarece sunt ample cartile, si potrivite pentru varsta ta:*

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Găsești recomandări de lecturi pe vârste aici http://lecturirecenzate.ro/, în josul paginii.

| βeĺBŷŷ a răspuns:

Pe aripile vantului, la rascruce de vanturi (asta e scurta dar EXTREM de frumoasa), Divina comedie (este scurta).
Sunt multe scurte si frumoase dar la varsta ta merge foarte bine ''la rascruce de vanturi''. Si La medeleni e frumoasa.
Pa! Fundita?

| AndreeeaDaniela explică (pentru βeĺBŷŷ):

Da,intra-adevar la rascruce de vanturi e super frumoasa...am citit-o de curand...

| criss94 a răspuns:

Pe aripile vintului-Margaret Mitchell
H.R.H - Danielle Steel
The lucky one -Nicholas Sparks sper ca-ti place sa citesti in engleza happy P.S. cartile sunt foarte interesante si merita cititewinking

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

Pai sunt multe carti. Uite cateva dintre ele-Iubitul virtual,Pantaloni Calatori,Stapanul viselor,Jocurile foamei,Micutele mincinoase, Singur pe lume, Micul print, Alice in tara minunilor, Peter Pann si asa mai departe. Daca te intereseaza una pot sa-ti dau si descrierea ei. Acum o intrebare pentru tine-de ce nu-ti place de loc SF, adica ai citit vreo carte SF si nu ti-a placut sau ai auzit de la altcineva?

| AndreeeaDaniela explică (pentru MusicIsTheAnswer):

Sincera sa fiu nu am citit nicuna SF, dar nu ma incanta genul asta in general...Stiu ca nu e bine sa ai idei preconcepute dar...asta e. Sper sa scap de ea intr-o zi
Poate ma ajutati voi cu o carte Sf foarte buna care sa imi deschida apetitul, sa zicem asa.

| sCzKun a răspuns:

Iti spun eu ce merita citit, cea mai interesanta carte: "La rascruce de vanturi" happy
Incearc-o, eu 2 zile nu m-am putut dezlipi de ea, pana nu am terminat-o.

| AndreeeaDaniela explică (pentru sCzKun):

Am citit-o si eu de curand si DA este intra-devar o carte exceptionala
Ms mult oricum:*
Si va multumesc tuturor pentru raspunsuri
VA puupPlove struck

| sCzKun a răspuns (pentru AndreeeaDaniela):

Pentru mine a fost si este cea mai buna carte, nu am putut rezista sa nu vad si filmul happy

| Nyko05 a răspuns:

Mai intai vreau sa imi spui ce ai citit, si e bine de stiut ca nu iti place genul SF. AI citit PS. Te iubesc?

| AndreeeaDaniela explică (pentru Nyko05):

Nu,dar am auzit pareri foarte bune despre cartea asta...

| LupulDeCaraibe a răspuns:

Http://www.librarie.net/categorie/45/carti/aventura /Acestea sunt cele mai vandute carti am si eu cateva si imi plac! BAFTA!

| rebeca21 a răspuns:

Pai Jocurile Foamnei, Secretul multumirii, Om bogvat om sarac

| damuss a răspuns:

Jose Saramago - Intermitentele mortii