| Larisajenner a întrebat:

Hello! Am si eu o intrebare in legatura cu facultatea. Mai exact, intre ce inseamna curs si seminar. Am inteles ca la curs vine profesorul si isi preda materia, iar seminarul este putin mai interactiv si este dedicat aprofundarii unui anumit subiect. Intrebarea mea este cand se tin seminariile? Daca la seminar se discuta subiecte de la curs, ar trebui ca noi, studentii, sa invatam ce s-a predat, pentru a avea habar si avem nevoie de timp. Nu se tin in aceeasi zi, nu? Ah, si inca o nelamurire. La seminarii vom fi ascultati (asa cum eram la scoala)?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ești la liceu, generală, școală primară sau ce? să știm cum explicăm

| Larisajenner explică (pentru sierra1):

Acum intru in primul an de facultate happy

| sierra1 a răspuns (pentru Larisajenner):

"la curs vine profesorul si isi preda materia"

"seminarul este putin mai interactiv si este dedicat aprofundarii unui anumit subiect" - plus evaluare

păi vezi că știi

| UserRo10 a răspuns:

In functie de materie poti avea curs, seminar, laborator
Curs: Profesorul vine si preda doar teorie si demonstreazaformule. Posibil sa aca si cate o rezolvare de problema
Seminar: acelasi profesor sau altul face exercitii impreuna cu studentii folosind termenii si problemele gata demonstrate la curs
Laborator: studentii fac experimente pentru a demonstra deferite legi sau formule.
In functie de ce dicteaza profesorul de curs puteti avea anumite note sau caliicative obtinute la seminar/laborator. Aceste note ajta la nota finala de la examen.
Oficial, doar nota finala se va trece in catalog. Celelalte note practic nu exista decat pentru profesor