| Alexandrapjm a întrebat:

Hello! Deci..acum aproape doi ani m-am mutat in Germania si de un an studiez limba pentru am avut probleme de sanatate si abia in aprilie 2018 am intrat la scoala, desigur intr-o,, Sprachklasse(BVJA).In august urmeaza sa trec la urmatorul nivel, BEK, unde materia va fi mai intensiva si dupa spusele profesorilor, acolo ma voi acomoda mult mai mult cu limba. Dupa aceasta clasa, care dureaza inca un an, eu doresc sa imi continui liceul, deoarece am terminat clasa a 9-a in România si nu vreau sa raman atarnata de respectivele.Profesorii m-au informat ca trebuie sa fac inainte de liceu, un an de,, Realschule" apoi urmeaza liceul.Anul asta deja implinesc 18 ani si mi se pare putin cam mult, la 24 de ani sa termin liceul si in România terminam facultatealaughingSo..ideea este ca eu vreau sa trec direct in clasa a 10-a, cum ar fi trebuit in Romania, adica sa continui de unde am ramas si sa nu repet 2 ani degeaba. Exista posbilitatea? De exemplu, cunosc o persoana care trece direct in clasa a 10-a, imediat dupa ce termina ultimul nivel de la cursul de limba.Si din acest motiv ma gandesc ca ar fi posibil si pentru mine?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta ar trebui să întrebi acolo la școală, nu pe noi, aici în România.