| whitelore00 a întrebat:

Hello!
În ultimul timp iau note ff proaste(nu iau mai mult de 8).
Incerc ENORM DE MULT să iau note mai bune peste 9 50 dar nu imi iese. Mama e directoarea școlii și simt ca o fac de ras. Toți îl vorbesc pe ALEXANDRU de bine în cancelarie. Alexandru e nemaipomenit,,,, Alexandru e talentat rău e o onoare să am elev ca el,, mda... Mama imi zice că o fac de ras si ma mută unde eram in clasele 1-4. În clasa 5 și a 6 eram cea mai bună. Acum sunt proastă proștilor. A venit ALEXANDRU la începutul anului școlar și de atunci numai Alexandru.
Nu pot să zic ceva ca zice el peste mine.
Ok da sunt invidioasă dar...
What and how is happening?
Cred ca profesorii ma încearcă să vadă cum REACTIONEZ. Deocamdată nu zic nimic.
Singurele profesoare care ține cu mine (nu e mama. Nu preda la mine) sunt alea de engleză și romana.
Cum ma sfătuiți?

Răspuns Câştigător
| 94Lucifer94 a răspuns:

Pentru că oamenii precum Alexandru, pot fi genii care prind toată informația din clasă. Poate că Alexandru nu stă pe telefon sau cu gândul pe fereastră, ci este atent la profesori. Eu am avut astfel de colegi minune care știau să răspundă corect la toate intrebările. Tu acum dai vina pe Alexandru pentru notele tale proaste, Dar probabil iei notele pe care le meriți, din motiv că nu te pregătești suficient pentru teste și ascultări.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La cum ai scris aici mă mir cum de ține profesoara de română cu tine. Probabil este prietenă cu mama ta. Vrei note mai mari, scoate-ti din cap că mama te sustine, fiind directoarea scolii.
Deci, depune efort mai mare la invatat.

| iulianr a răspuns:

E trist ca se intampla asta. Eu cred ca mama ta greseste ca nu te sustine. Oricat de bun ar fi un elev, ceilalti nu trebuie descurajati. Incearca sa ignori orice comparatie cu altcineva si nu transforma scoala intr-o competitie cu ceilalti. Nu te ingrijora daca iei o nota mai mica si nu te subestima. Toti avem perioade in care excelam si perioade in care suntem "la pamant", dar asta nu inseamna ca esti proasta, asa cum ai spus. Ceea ce conteaza este ca tu sa inveti pentru a acumula cunostinte, nu note. Cand vei vrea sa te angajezi nimeni nu te va intreba ce nota ai luat la scoala...nici macar la BAC sau facultate, dar iti vor testa cunostintele.

| raMLesS a răspuns:

Ce trist ca exista astfel de mentalitati... sad

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață mai mult și o să ai note mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu limba română stai cam prost.

| IceRope a răspuns:

Așa te-a învățat maică-ta, să înveți pentru note? LOL
Vai de ea directoare și de tine copilul ei.
Învață pentru a cunoaște, nu pentru a ști.
P.S. Vezi că gramatica ta este praf.

| carla2010 a răspuns:

Inteleg presiunea pe care o resimti. Cand creste nivelul de stres, scade puterea de concentrare. Continua sa inveti si gaseste metode de relaxare: coloreaza, picteaza, fa puzzle, nu TV sau jocuri.

| Alina0124 a răspuns:

Nu încerca să te mai compari cu el, nu ești într-o competiție. Învață pentru tine, nu pentru a demonstra celorlalți ca ești mai bună decât Alexandru. Rezultatele se vor vedea.

| paul123paul123 a răspuns:

Fi tu... fi corecta... roaga-te la Dumnezeu Adevarat sa iti spuna ce sa faci, mergi la Sfanta Biserica

| whitelore00 explică:

Buna! Merci pentru răspunsuri. Mulți au zis ca stau cu gramatica prost. Autocorectorul imi face nervi. În orice caz multumesc pentru răspunsuri. Aia este. O să invat mai mult. O zi buna va doresc (3