| Mentox a întrebat:

Hello, mă poate ajuta și pe mine cineva să-mi spună care este scopul pronumelui reflexiv într-un text științific, vă rog? Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

De exemplu - un text stiintific - "se ia iodul din recipient si apoi se amesteca cu apa", acel "se" indica niste pasi de urmat, cum trebuie facut. Pronumele reflexiv "se" in textul stiintific indica o generalizare, o impersonalitate, poate face trimitere la niste reguli de urmat. https://dexonline.ro/definitie/impersonalitate

| Mentox explică (pentru Speranta12):

Îți mulțumesc pentru răspuns! Îți doresc o zi frumoasă!

| Speranta12 a răspuns (pentru Mentox):

Cu placere! Asemenea!

4 răspunsuri:
| Lovelypeaches100 a răspuns:

Pronumele reflexiv se foloseste in limbajul de zi cu zi, nu trebuie sa fie text nonliterar