| DamianTPU a întrebat:

Hello
Mai este valabila legea gemenilor la admiterea la liceu in 2018?
Daca da, cum ar trebui procedat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este valabila, conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 156.Gemenii, tripleţii se pot transfera în clasa celui cu media mai mare sau invers, la cererea părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal sau la cererea elevilor dacă aceştia sunt majori, cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ."
Dupa repartizarea la licee, daca nu sunt la acelasi liceu sau profil si vor sa fie, un parinte va depune o cerere de transfer la liceul unde vor sa fie gemenii.

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Rogu-te, am o sora geamana care a scris o nota la evaluare ff mica, iar eu am intrat la cel mai bun liceu din judet cu nota ff mare. Ea vrea sa vina dupa mine( mai mult ca sigur va ramane corigenta daca nu repetenta) am eu vreo sansa sa opresc acest lucru? Ea este foarte iritanta si ma enerveaza la orice pas, si nu mai rezist 4 ani cu ea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Ti-am spus ca nu o poti opri tu singura. Vorbeste cu parintii sa o lamureasca sa nu mearga cu tine si sa nu depuna cererea de transfer.

3 răspunsuri:
| lexusen3 a răspuns:

Desigur, daca tu impreuna cu geamanu' tau vreti sa mergeti la acelasi liceu, mergeti.