| Intergalacticdonut a întrebat:

Hello, o nelamurire legata de admiterea la facultate, mai exact Automatica si Calculatoare:
Eu as vrea sa merg la UPB, asa ca am inceput serios sa lucrez la fizica si matematica pentru a lua o nota cat mai buna la admitere. Stiu ca notele celor admisi la UPB sunt in general mai mari decat cele de la UTCN, de exemplu, sau alte facultati pe domeniu. Întrebarea mea este: ce as putea sa fac daca nu intru la UPB? Sau, mai exact, pot sa dau testul de admitere la mai multe facultati atunci cand va veni vremea, sau trebuie sa ma gandesc serios si sa aleg doar una?
In alta ordine de idei, daca a doua optiune ar fi UTCN, pot sa incerc deci sa intru la ambele, sporindu-mi sansele de a fi admisa la una dintre ele?

Răspuns Câştigător
| DaCumSaNu a răspuns:

Poti da admiterea la mia multe facultati, ai voie. Chiar daca esti admis la mai multe nu conteaza. Dupa ce apar rezultatele te duci si iti depui dosarul la ce facultate doresti tu la care ai fost admis. Poti sa dai si la Politehnica, si la UTCN. Da, o sa-ti maresti sansele. La Politehnica poti sa bifezi pe fisa mai multe facultati, nu doar Automatica.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Mai*
si la care ai fost admis**
Off cate greseli
Ai timp sa inveti pentru admitere. Daca iei la ambele materii peste 9 probabil o sa fii ok. Media se calculeaza cu 80% media de la admitere si 20% media de la bac.

| Intergalacticdonut explică (pentru DaCumSaNu):

Multumesc pentru raspuns! Presupun doar ca singura problema ar putea sa fie data examenelor de admitere, care sper eu sa nu coincida

| cosmin1324 a răspuns (pentru Intergalacticdonut):

Eu sunt la automatica la UTCN, am dat examenul in vara si am avut media de admitere 8.80. Ultima nota de la buget a fost cam 8.20 din cate stiu, dar a fost subiect naspa. Notele sunt mai mici ca la Bucuresti pentru ca subiectele sunt mult mai grele aici fata de ce se da acolo, dar e o facultate la acelasi nivel cu ACS UPB. Acolo ai 15 probleme de mate si 15 de fizica, aici ai 30 de mate.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Intergalacticdonut):

In general am observat ca nu coincid. Eu o sa dau admiterea la 3 facultati din cadrul a 3 universitati diferite si nu coincide nicio data.

7 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Eu la poli am intrat cu 7 si ceva, adica la ambele examene de admitere am luat 7 si media la bac 7

| DaCumSaNu a răspuns (pentru aimullah123):

La automatica sunt medii mult mai mari.

| lalaura94 a răspuns:

Recomand ca a doua optiune FILS, tot in cadrul UPB.