| Iuliana4329A a întrebat:

Hello, sunt la profil uman, clasa a10a. Vreau sa va cer parerea la ceva. Din ce sa dau bacul sa fie super usor la materiile din care am de ales? Unde se învață super repede si usor, mai ales daca as face si câteva ore de pregătire? Ai mei spun sa dau la geografie, dar mai sunt atatea pe langa geografie. Intreb pentru ca vreau sa încep sa ma pregătesc din timp, sa-mi iau culegeri etc sa ma ajute. Mersiii

4 răspunsuri:
| Gabriel2606 a răspuns:

Geografie, parerea mea

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La sportlaughing Si la muzică daca ai voce bagi o manea, un salam

| KristianLarracuente a răspuns:

Salut! La filiera teoretică, profil uman examenul de bacalaureat cuprinde competențele: în limba română, într-o limbă de circulație internațională: limba engleză și digitale și probele scrise la:
• Limba și literatura română;
• Proba obligatorie a profilului: istorie, în cazul tău;
• Proba la alegere a profilului: (la alegere dintre) Logică, argumentare și comunicare/ Psihologie/ Economie/ Sociologie/ Filosofie/ Geografie;
În ceea ce privește proba la alegere, dacă ești pasionată de geografie, atunci alege-o fără ezitare. De obicei, se obțin note mari și la logică, argumentare și comunicare, sociologie și filosofie. Sociologia se studiază în clasa a XI-a, iar filosofia în clasa a XII-a. În cadrul examenului de bacalaureat, la geografie, se cer doar conținuturile aferente programei din clasa a XII-a, repectiv România-Europa-Uniunea Europeană, probleme fundamentale.
Succes!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Logica are cea mai putina materie!