| idk012 a întrebat:

Hello! Trec clasa a 5 a si dau simulare (recapitularea materiei dintr-a 4 a) la toate materiile. Am fost o proasta si pe timpul vacantei de vara n-am repetat nimic. De marti incolo incep simularile. Niste sfaturi sa pot retine informatiile la toate materiile in cateva zile? Gen cum sa invat usor si sa retin. Nu mai fac asa data viitoare.

Răspuns Apreciat de Editori
| unu3doi2trei1 a răspuns:

Este tipic elevilor să amâne zicând că mai au destul timp să învețe sau până uită, iar în ambele cazuri să se trezească în al doișpelea ceas. Nu trebuie să fii atât de dură cu tine. Ce a fost făcut e bun făcut și nu mai poți schimba, prin urmare trebuie să te axezi pe ce poți să faci în continuare, anume să înveți cât mai eficient pentru acumularea a cât mai mulțe cunoștințe în vederea unor note mai mari pe cât posibil. Vestea bună e că nu e timpul trecut rolling on the floor.
Te gândești: care materii sunt mai importante? De care mă tem mai mult? La care știu că mă voi putea descurca mai ușor?
Și te apuci și înveți big grin
Pe lângă ce a zis iMihai98, bine ar fi și să faci exerciții recapitulative.
Fruntea sus, o să reușești, dar nu te lăsa pe tânjală! Zilele astea ar trebui să ți le dedici învățatului.

3 răspunsuri:
| Osneros a răspuns:

De-aia-i vacanță, să te distrezi, nu să înveți. Asta presupunând că memoratul unui cât de informații inutile se poate numi învățat.

| iMihai98 a răspuns:

N-ai cum sa inveti usor, repeti tot ce ai nevoie, rescrii ce ai invatat, faci pauze de 5 minute si reiei de la inceput.

| vvladandrei1999 a răspuns:

Primul pas e să fii liniștită, nu sunt foarte importante aceste simulări, doar examenul de a 8 a și bacul. Nu te stresa foarte tare, că nu o sa fie grav, tu doar învață în mare ce e important. Nu ai de ce sa fii stresata, succes, și încă odată, nu sunt foarte importante aceste simulări. Eu nu m-am stresat deloc la ele, am reușit sa iau câte un 6 la ambele. Nu m-am chinuit deloc. Doar la examenul de a 8a și la bac am învățat mult.