| Jackpot2 a întrebat:

Hello! Voi ce ați tinde sa credeți ca scolile se vor deschide în septembrie sau nu?

Răspuns Câştigător
| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Cred că se vor deschide din septembrie

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tind sa cred doar ce s-a spus, că anul scolar existent nu se va mai deschide.

| sierra1 a răspuns:

Ne-am putea da cu părerea dar ar fi irelevant. Important e ce zice virusu'

| Raul1472627 a răspuns (pentru sierra1):

Aoleu....deja si sa vorbeasca stie?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tind să cred că nu încă. Pănă atunci statul va face efortul să se implementeze cât se poate de mult învățământul digital peste tot, și la sate. Iar dacă se vor redeschide, nu va mai fi aceeași scoală de dinainte. Vei sta singur în bancă, nu mai poți să copiezi de la vecinul. Dacă te săruți cu colega în școală, riști să fii exmatriculat. Și așa mai departe.

| eusebiu27 a răspuns (pentru sadrian46):

Mai du-te-na mea si tu

| Raul1472627 a răspuns (pentru sadrian46):

Atunci vrei sa zici ca ne vom transforma incet incet in roboti fara sentimente cu frica unuia de celalalt? Tu poti imagina o asemena lume? Decat o lume care zici tu ca va fi mai bine sa fie razboi cu arme apoi daca esti impuscat aia e...macar mori in cateva clipe fara dureri

| sadrian46 a răspuns (pentru Raul1472627):

Nu, nu vreau să spun asta. Această exagerare a spuselor mele, este interpretarea ta.
Deja este o lume așa cum văd eu, dar nu fiindcă o văd eu așa, ci fiindcă așa se prefigurează deja. Ce făceai până acum dacă mergeai la o nuntă să zicem, toamna trecută. Dai mâna cu toată lumea, sărutai pe toate rudele la venire și la plecare, dansai cu toate doamnele și fetele, le luai în brațe la dans, la sfârșit se mai încingea o perinița.
Să te văd acum că faci asta. Este destul să fie unul doi infectați la nuntă care să transmită virusul și peste o săptămână 100 de nuntași se reîntâlnesc la spital.

| Raul1472627 a răspuns (pentru sadrian46):

Gandeste-te un pic ca nu doare! Daca gandesti ai sa vezi ca virusul nu exista

| sadrian46 a răspuns (pentru Raul1472627):

Existența ( ai spus că - nu există) nu este un măr sau o portocală, ci o relație,
Astfel dta, așa cum mi-ai relatat, ai gândul acesta.
Virusul nu există. Fain. Mișto. Super.
Ce îmi spune mie modul tău de a gândi.
Că ești decuplat de stiri, de viața tării, de ordonanța de urgență de toate. Nu ai relație cu astea, nu ai treabă. Așa se explică. Pentru tine virusul nu există.
Dar știi de ce ai ajuns să gândești așa, un pic?
Că ai ales calea de a gândi, cu gândirea așa, ca să nu te doară. Un asemenea mod de a gândi întradevăr, este o gândire anesteziată, care nu doare fără relație cu existența, cu cee ce există.
De aceea de exemplu unii se retrag la mănăstire. Acolo nu sunt probleme care pe alții îi dor, acolo pot gândi la tot felul de fantasme, că viața nu îi doare, gândirea nu îi doare.
Te felicit, ai ales calea fericirii.
Am aflat și voi aplica și eu de acum.
Conceptul de gândire care nu doare.
Ce ne pasă nouă, ce ne pasă zece.
Ce îmi pasă mie, ce îmi pasă două mii.
După noi potopul, chiar și peste noi.
Vei rămâne pentru mine ca un neprețuit simbol MDIO, Material Didactic în Istoria Omenirii.

| goguPatent a răspuns (pentru Raul1472627):

Si cei 12.000 de infectati de la noi din tara si altii cateva milioane din lume se prefac? Sau cum?

| Raul1472627 a răspuns (pentru sadrian46):

Deja nimeni nu mai crede in porcaria asta de virus nu numai eu! Scoateti capu un pic din TPU si ai sa vezi ca am dreptate!
Dar infine, nu de aia nu cred in virus pentru ca mai sunt si altii care nu cred!
Tu ai vreo dovada ca acei 12.000 de infectati au fost intr-adevar infectati?
Acum voi chiar credeti ca toti care au murit acum au murit de corona? Ma voi sunteti prosti?
Asta este o pandemie falsa!
OMS a declarat pandemie la 100.000 de infectati! Cum ma sa declari pandemie doar la 100.000?
Ca sa declari pandemie trebuie sa fie infectata 1% din populatia planetei care ii 80M de oameni! In gripa spaniola au fost infectati 500M si au murit 50M!
Si cunosti tu vreun infectat? De crezi asa in porcaria asta?

| sadrian46 a răspuns (pentru Raul1472627):

Cred, căci nu am dovezi care să îmi infirme credința.
Dar să ne referim strict la România, căci noi suntem afectați de ceea ce se întâmplă aici.
Cred că conducătorii acestei țări, au interesul să rămână la conducere, aceasta este menirea lor, situația lor acum în viață, indiferent în ce poziție, la Cotroceni, în Guvern, Parlament, instituții de apărare. Astfel, ei sunt obligați prin poziția care o au, să ia decizii informate, responsabile, care să protejeze pe toți cetățenii. De aceea am încredere în ei. Astfel, dacă dta ai fi în locul lor, cu nivelul de informație și competență profesională pe care îl au ei, cu responsabilitățile care le au ei, nu ai gândi așa cum gândești acum.
Așa că, iau cunoștiință de punctul de vedere al dtale, format din informații trunchiate și cuplate aleator, ca să îți justifice dtale o atutidine preconcepută, și care îți servește doar dtale, ca să îți calmezi atitudinile contestatare. Ceea ce enunți dta aici nu are conexiune cu profunzimea și amploarea fenomenului și denotă din partea dtale un prejuduciu de orgoliu personal. Toți, dar toți, inclusiv OMS greșește, numai Eu, Raul 1234 am dreptate. La ce îți folosește? Să îți calmezi nervii fără nici un alt rezultat.
Așa cum ți-am mai spus, ceea ce există, ceea ce se întâmplă nu este o opinie personală, sau de gașcă ( ai ca argumet că mai sunt și alții care, ca și tine, nu cred) este o relație între toți factorii implicați.
De aceea nu cred ceea ce crezi dta.

| Raul1472627 a răspuns (pentru sadrian46):

Daca OMS zice adevarul atunci Trump de ce a taiat finantarea catre OMS si a redeschis SUA?
Si totusi ce virus este asta ca unu e asimptomatic si celalalt moare in 3 zile? Cum e posibil asa ceva?
91% care iau virusul is asimptomatici, ce virus e asta ca nu ai simptome? Este ca si cum ai spune ca ai cancer dar nu ai simptome si te simti mai bine ca oricand!
Acest virus este mai slab ca gripa de 10 ori!

| sadrian46 a răspuns (pentru Raul1472627):

Trump face ce vrea mușchii lui, că își permite datorită poziției. Mai este unul care spune că virusul nu există ca și tine, prezidentul Belarusului. Și el își permite, că e dictator la el acasă. În Toamna patriarhului de Gabriel Garcia Marquez este un dictator sudamerican, care, când dă el ordin, râurile curg invers.
Mai înainte te contraziceai cu mine că virusul nu există. Acum ești nemulțumit că e asimptomatic. Nevroticul știe că doi cu doi nu fac cinci, dar asta îl enervează teribil.

| Raul1472627 a răspuns (pentru sadrian46):

Ma frate... daca ai virusul(sa presupunem ca exista) cum poti fi asimptomatic?
Cum sa fi bolnav dar tu te simti sanatos? La asta sa imi raspunzi! Daca dai un raspuns convigator poate ca chiar exista asa zisul virus "ucigas"

| sadrian46 a răspuns (pentru Raul1472627):

Dacă îl ai, și corpul luptă destul de bine cu el, simptomele nu apar, așa devii asimptomatic.
Am citit relatarea unui medic militar detașat la spitalul din Suceava, cum era acolo când lupta cu virusul și cât de groaznic se moare de el. Nu am aruncat relatarea, e undeva în arhiva mea. Dar nu are rost să mă obosesc să o caut, căci dta ți-ai setat creierul pe negarea negație, la dta argumentele faptice nu funcționează. Așa că, eu am decis că închei aici dialogul pe această temă cu dta. Pace.

| Blackwidow678 a răspuns (pentru Raul1472627):

Omule te iubesc! Deci te iubesc! AI atâta dreptate! Esti un om cu capul pe umeri!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-are rost să ne dăm cu părerea, mai e mult până atunci și naiba știe ce se mai întâmplă între timp.

| aumih16 a răspuns:

Daca asa se zice spune! inseamna ca asa este!