| anonim_4396 a întrebat:

Helloo, as vrea sa stiu cum as putea continua studiile in Olanda, termin profesionala anul asta al 3-lea an si ai mei vor sa ne mutam in Olanda, mi-au facut manevra...laughing)) e posibil sa continui? Fac 18 ani luna asta, sunt pe profil strungar daca ar ajuta asta cu ceva dar nu cred ca as vrea sa continui pe asta daca as putea schimba, daca nu asta e ma gandesc ca l-as continua degeaba daca e acelasi profil ca nu vreau sa lucrez in domeniu asta. Sunt serale cum e si in Romania sau ceva?

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Așa ajung mulți copii ratați.
Problema nu este dacă există, fiecare stat are sistemul să de învățământ.
Problema este că trebuie să cunoașteți limba lor foarte bine.
Iar, având 18, această meserie de strungar, vă puteți angaja. În România, e mai greu ca strungar, dar acolo e o meserie cerută.
Mai bine vă gândiți la un loc de muncă, unde veți învăța și limba, iar la anul analizați ce opțiuni de studii aveți!

| Ihavenoideeawhatotype a răspuns (pentru romeo78):

M-am gandit sa fac cumva sa raman aici sa continui studiile si dupa gasesc ceva mai bun in strainatate, seral bac sau alte optiunii daca ar fi altele sincer habar n-am de asta intreb. nu stiu ce sa fac am pierdut vremea aiurea pe chestii inutile si abia acum m-am trezit, dar e cam tarziu.
Multumesc Frumos!big grin