| Andrei123Aa a întrebat:

Help! As vrea sa incerc sa intru la pompieri dupa ce termin liceul dar am vazut la cunostinte care au dat admitere la politie sau jandarmi o proba eliminatorie in care trebuie sa citeasca niste numere camuflate(daca stiti despre ce e vorba) iar problema e ca eu nu le vad! Asa e si la pompieri?

7 răspunsuri:
| SoulReaver a răspuns:

Buna cred ca da. E testul pentru daltonism daca nu ma insel. Se face si pentru obtinerea permisului. Daca nu le vezi ar trebui sa mergi la un oftalmolog.

| vmalex21 a răspuns (pentru SoulReaver):

Nu e niciun test de daltonism ci e un test pe nume Isihara ca sa depisteze daca vezi toate nuantele de culori, o deficienta de vedere intalnita in general la barbati. Poti sa nu fii daltonist si sa ai probleme la testul ala.

| SoulReaver a răspuns (pentru vmalex21):

Am inteles, nu le am cu testele medicale, am explicat cum am putut big grin

| Andrei123Aa explică (pentru vmalex21):

Ai dreptate! Ii uitasem numele dar ce crezi exista vreo solutie? Pot intra la pompieri?

| vmalex21 a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Raspunsul e destul de vag:depinde.Deficienta asta poate sa fie usoara, medie-moderata sau puternica, se clasifica in functie de cate planse poti citi si cu care culori ai probleme.(tritan, etc)Eu am una usoara la o nuanta de verde si am citit cam 85% din plansele alea, numai cu vreo 3 am probleme.O deficienta usoara e aproape de o vedere normala.Am si niste ochelari care imi permit sa citesc plansele alea.Sunt teste online(scrie pe internet colorlite tesr)unde poti sa te testezi sa vezi cat vezi si la ce culori ai probleme.La policlinica MAI vei primi cu siguranta acest test si depinde cam cate planse poti citi, peste ce medic dai, etc. Daca

| vmalex21 a răspuns (pentru SoulReaver):

Nu e nicio problema stai linistit dar m-am gandit ca e cazul sa clarific si sa completez. Testul Isihara poate depista si daltonismul dar nu e conceput pentru daltonism ci pentru deficienta de vedere a culorilor. Poti sa nu vezi si sa distingi foarte bine rosu de verde dar sa ai probleme cu anumite nuante de albastru pe care nu le poti depista pe acele planse.

| vmalex21 a răspuns:

Cel mai sigur.Mergi la spitalul militar din judetul tau si discuta cu un medic oftalmolog de acolo.