| SoniaRocs a întrebat:

Hey all! Nu stiti care este ultima medie cu care s-a intrat la fara taxa la Universitatea Babes-Bolyai din Cluj si la Universitatea din Timisoara? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Pitzipoanca a răspuns:

Mai, sunt medii mari. Peste 9. 5, in orice caz. Ma refer la Cluj. Numa' ca primele 3 semestre sunt comune. Asa ca poti opta pentru o anumita sectie abia din semestrul 2. Bafta si spor.

4 răspunsuri:
| Pitzipoanca a răspuns:

Depinde de facultatea dorita. Nu e tot una ca vorbim de stiinte economice sau fizica. happy

| SoniaRocs explică (pentru Pitzipoanca):

La contabilitate si informatica de gestiune(CIG) happy

| Pitzipoanca a răspuns (pentru SoniaRocs):

Mai, sunt medii mari. Peste 9. 5, in orice caz. Ma refer la Cluj. Numa' ca primele 3 semestre sunt comune. Asa ca poti opta pentru o anumita sectie abia din semestrul 2. Bafta si spor.

| 1PtToti a răspuns:

In Timisoara sunt destul de multe universitati. Cele mai cunoscute sunt: Universitatea Politehnica Timisoara, Universitatea de Vest Timisoara, Universitatea de Medicina si Farmacie Victor Babes Timisoara. Fiecare dintre ele are mai multe facultati, si la fiecare facultate media de admitere e diferita. Mai mult decat atat, poate diferi inclusiv metoda de admitere. Sa iti dau un exemplu... Pe filiera "Electro" de la UPT exista 3 facultati: Automatica&Calculatoare, Electronica&Telecomunicatii, si Electrotehnica. Primele 2 au medii de admitere mai ridicate, si trebuie sa dai si examen de admitere. La Electrotehnica in schimb, nu se da admitere, ci se intra pe baza de dosar, iar mediile de intrare sunt mai mici. Deci atat de mult poate diferi in cadrul aceleiasi universitati. Daca vrei cifre mai exacte, trebuie sa specifici mai clar ce universitate, ce facultate, si atunci probabil ca cei care sunt la acea facultate iti vor putea spune cu ce medie s-a intrat la fara taxa, si la cu taxa.

| SoniaRocs explică (pentru 1PtToti):

La Universitatea de Vest Timisoara la Contabilitate si Informatica de gestiune =)