| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Am o mare dilema... Cum se scrie corect: "nu te mai minti" sau "nu te m-ai minti? De ce? (As vrea si explicatie, va rog!)

4 răspunsuri:
| ASMA14 a răspuns:

Nu te mai minti deoarece m-ai se refera la pronumele personal mine...pe mine m-ai...

| JoleneSth20 a răspuns:

,,Nu te mai minţi'' este varianta corectă.
,, M-ai" se scrie cu cratimă când este format din pronumele personal pe mine (sub forma contractată m) și verbul auxiliar ai. Exemplu: M-ai mințit (ai mințit pe mine).

| Al3xanndra a răspuns:

Răspunsul corect este "nu te mai minți ",pentru a înțelege și a doua situație,trebuie să știi că ai in " m-ai iubit" folosește la formarea verbului la perfect compus :
Am iubit
Ai iubit
A iubit
Au iubit.
Putem realiza când ajuta la formare eliminând m-ul și zicem : M-ai mințit = M/// Ai mințit. Pe când în situația ta. Nu te mai minti= Nu te //m// ai minți, deci nu sunt bine, sper că ai înțeles, nu prea cred, darr., poate altcineva are o explicație mai buna! big grin

| Ahdfgwefggsfgdd4553 a răspuns:

Este prima varianta, deoarece cratima se folosește atunci când înlocuiește o silabă.