| DeCeMaiContează a întrebat:

Hey...Am sa va rog sa ma ajutati.
Deci sunt clasa a IX-a si am probleme cu invatatura.Inainte aveam note foarte bune.Am inceput anul asta bine, si se para ca ma las pe tanjala.In ultima vreme iau doar note mici.De exemplu ieri am luat 2 note: 6 la engleza si 3 la istorie! Sincer,ma asteptam la notele astea,aici a fost doar vina mea, ca n-am invatat. Testul la istorie a fost neanuntat, iar proful este unul foarte dur care pune uneori note foarte mici.Cand este in toane proaste,daca te intreaba ceva si nu stii, nu mai sta la discutii, iti pune 3 direct in catalog.Mai mentionez ca la acest test neanuntat la istorie s-au luat note foarte slabe, si nu sunt singurul care a luat 3.La engleza, pe langa 6 mai am un 10, iar la istorie mai am un 9.Pe langa aceste note proaste, mai am inca trei, tot proaste:5 la logica, 4 la chimie si 6 la biologie.La logica atunci a fost vina mea,recunosc,ca n-am invatat, la chimie nu inteleg absolut nimic si degeaba incerc sa invat la materia asta, tot nu-mi intra nimic in cap.La biologie nota a fost de la un test, de fapt luasem 3, 50(4),dar m-a ascultat si am stiut cat de cat si mi-a mai dat 2 puncte.Din nou,la biologie nu inteleg aproape nimic, mai stiu ceva-ceva, dar tot varza sunt.Atunci cand m-a ascultat pentru marire, am avut noroc ca m-a intrebat ceva ce am stiut.La biologie, la fel ca la chimie.Sunt tot felul de termeni pe care nu ii pot retine.
Ce pot sa fac sa iau note mai mari? Pentru mine si nota 8 este mica.
Recunosc ca nici eu nu ma prea omor cu invatatul, tot timpul zic ca ma apuc sa invat, dar imi trece repede cheful.Deci,ce pot face?
Funda.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Se cam intampla asa din a 11-a pentru ca efectiv ti se scarbeste de invatat atat timp de 11 ani. Eu zic sa nu te stresezi, sa te relaxezi si sa faci cat mai multe activitati anul asta, ca la anul n-o sa mai ai timp de prea multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce clasa esti si pe ce profil? Raspunsul ti l-ai dat singur in intrebare..trebuie sa-ti faci chef, n-ai ce sa faci.

| Florin9955 a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu. Ceea ce iti trebuie e putina motivatie. Gandeste-te ca daca inveti vrei primi note mari si vei fi privita fiind o persoana inteligenta... Sau cand iei o nota mare rasplateste-te singur iar cand iei o nota mica incearca sa te pedepsesti... La mine a functionat deci cred ca si la tine va merge. Funda?