| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Anul asta am trecut in clasa a 8-a. Urmeaza liceul, pe care deja l-am cam ales, si vreau raspunsul la:
-Care e faza cu profil real, profil uman?
-Vreau sa stiu ce e cu fiecare (ce se preda...si altele, care o mai fi), aici ma refer la matematica-informatica, teoretica, si alea-alea.
-Se face vreo medie cu mediile generale din clasele 5-8? Folosesc ele la ceva?
-Examenul este la matematica si romana, din cate am inteles. Pe baza notelor de la examen se face admiterea la liceu? Sau cum se face?
-Cum intru la liceu? Si ce trebuie sa fac?
Acum va mai rog inca o data sa imi explicati foarte clar, si sa imi dati toate informatiile posibile despre admitere la liceu, chiar si aditionale, pentru ca nu e exclus sa fi omis eu ceva. Deci vreau sa stiu tot despre liceu si admiterea la liceu.
Multumesc anticipat.
Dau funda si votwinking.

Răspuns Câştigător
| CristeaDiana1996 a răspuns:

Deci pentru inceput se va face o medie generala 5-8, apoi media de la examene, apoi iar o medie aritmetica a celor doua medii de mai sus. Dupa ce vei face cele de mai sus, vei fi chemat la scoala sa completezi o lista cu liceele la care ai vrea sa intri. Acea lista va introdusa intr-un calculator alaturi de ceilalti candidati si vei fi repartizat. Cand rezultatul va veni si vei sti liceul la care ai intrat iti vei lua dosarul de la scoala ta generala(iti va spune la secretariat ce trebuie sa contina) si te duci la liceul unde ai fost admis pentru a te inscrie oficial. Acum sa discutam despre uman si real. Realul cuprinde profilurile matematica-informatica cu intensivurile(engleza sau informatica), stiinte ale naturii(vechiul profil chimie-biologie). Profilul real se bazeaza pe stiintele exacte.De exemplu:matematica, biologie, chimie, fizica.Astea sunt materiile de baza. Umanul cuprine filologia(romana si istorie, iar in primii 2 ani adica 9 si 10 faci 2 ore de mate pe saptamana apoi din 11 nu mai faci deloc) si stiintele sociale (romana, istorie, logica, psihologie, economie si alte chestii asemanatoare).

| anonim_4396 explică (pentru CristeaDiana1996):

Mersi fain happy

1 răspuns: