| rebbeccaa a întrebat:

Hey!
Anul viitor (scolar, 2020-2021) as vrea sa merg la o universitate de arte si design (Laguna College) in California. Ca sa fiu sincera nu sunt 100% informata in ceea ce priveste echivalarea rezultatelor (am inteles ca in orice caz trebuie sa dau testele SAT, banuiesc ca deci bacalaureatul de la noi nu prea are importanta pentru ei) iar ei nu ofera prea multe informatii pe site pentru studentii internationali. O sa ii contactez direct la un moment dat dar deocamdata nu sunt 100% hotarata si as avea nevoie de putin ajutor, va rog.
Deci, este cineva pe aici cu ceva mai multa experienta in studiile in America? As avea urmatoarele intrebari:
1. Rezultatele de la bacul romanesc nu afecteaza cu nimic rezultatul admiterii?
2. Daca ma inscriu la o facultate in Romania anul asta, o sa trebuiasca neaparat sa merg ca student transferat? Cum schimba asta procesul?
3. Daca facultatea la care ma inscriu in Romania este de psihologie spre exemplu, iar eu vreau in California sa urmez design vestimentar, pot sa ma transfer? (daca imi este acceptat portofoliul, bineinteles)
In fine, in general as vrea doar sa aflu ceva informatii, deci orice ajuta. Mersi mult de tot celor care raspund!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In mare, pasii ar fi urmatorii:
1. Sustinut testul eliminator de limba engleza: IELTS sau Cambridge
2. contactatat facultatea unde vrei sa studiezi si facut aplicatie sa vezi daca esti eligibila
3. Pregatirea actelor de studii si a vizei de studii (diploma BAC, pasaport, certificat de nastere traduse samd).
4. Cumparare bielet de avion
5. Pregatirea de taxe universitare USD$ 20.000-30.000 pe an
6. Cautare cazare si transport pentru a-ti face studiile in USA

Tu la ce stadiu esti, cu ce ti-am scris eu mai sus?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Rezultatele de la bacul romanesc nu afecteaza cu nimic rezultatul admiterii?
Pentru admitere ți se face un dosar.
Notele tale din toți anii de studii plus bacul fac un punctaj în dosar.
2. Daca ma inscriu la o facultate in Romania anul asta, o sa trebuiasca neaparat sa merg ca student transferat? Cum schimba asta procesul?
Dacă faci un an de facultate în România, asta din nou, va fi un punctaj în plus la dosarul tău de admitere, dar anul nu ți se va recunoaște acolo, vei fi din nou în anul 1. Nu merge cu student transferat.

3. Daca facultatea la care ma inscriu in Romania este de psihologie spre exemplu, iar eu vreau in California sa urmez design vestimentar, pot sa ma transfer? (daca imi este acceptat portofoliul, bineinteles).
Nu te poți tranfera. Și în nici un caz de la psihologie la design.
Iar un portofoliu de lucrări nu va fi acceptat online, căci nu poți demonstra că îți aparțin.