| Noturbusiness a întrebat:

Hey! Bacalaureatul la chimie(organica) pe profil mate-info, diferă de cel pe chimie-bio(tot chimie organica)? Și dacă diferă, e o diferența mare?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Nu diferă, pentru că este BAC-ul pe profil real la disciplina respectiva. Singura chestie e ca poți alege daca îl dai din 10-11 sau 9-12 (adică organica sau anorganica). E valabil si la bio, BAC-ul nu diferă, tu alegi daca dai anato sau vegetală. Diferența este că la științele naturii au poate 3h de bio/chimie pe săptămână, iar la mate-info una singură și clar primii sunt mai bine pregătiți (cel puțin teoretic). BAC-ul la chimie e greu, notele sunt mici și îți va trage in jos media generala, iar daca vrei să-l dai ca sa te ajute la admiterea de la facultate, tare cred că mai mult te ajuta biologia. Totuși, chimia e foarte frumoasa happy

| Noturbusiness explică (pentru WhiteLife):

9-10

| WhiteLife a răspuns (pentru Noturbusiness):

Când am fost eu in liceu, in clasele a 9-a și a 12-a se făcea chimie anorganica, iar în a 10-a și a 11-a organica. La bio, anato era în 11-12 și vegetală in 9-10. Mai întâi trebuie sa alegi materia, apoi programa și clasele in care s-a studiat materia de vor deduce automat.

4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu difera

| Glenky a răspuns:

Daca difera e o diferenta foarte minuscula. Cum e si la bacul la mate de la profilele mentionate de tine. Uneori mai greu la bio-chimie decat la mate-info.