| amage a întrebat:

Hey, buna! imi puteti spune ce inseamna cuvantul " Poned "? Am cautat dar nu am gasitsad Mersi mult!

Răspuns Câştigător
| Fαntαsy a răspuns:

Nici eu nu-mi dau seama.
in engleza doar "pone" inseamna "de telefon" (m-am gandit ca e un verb la trecut cu "ed"-ul acela :d )
dar pe de alta parte. in spaniola inseamna "pune" si cred ca e verb. "a pune".
Cel mai important lucru este unde l-ai auzit sau vazut. ca sa putem deduce ceea ce a vrut sa spuna persoana respectivawinking. si. tu nu ai mentionat astawinking

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Are un sens comic şi s-ar traduce prin "Te-am făcut!" sau "Te-am prins!" De exemplu, când păcăleşti pe cineva şi respectiva persoană cade în plasă, spui "powned" sau "poned" (se pronunţă la fel).
Uite un videoclip destul de amuzant care poate îţi va fi de folos:
http://www.youtube.com/watch?v=Fhb89V43KWc

| miha90z a răspuns:

Banuiesc ca este in spaniola. este verbul "poner" la imperativ persoana a IIa plural.

pon (tú)
ponga (él, usted)
pongamos (nosotros)
poned (vosotros)
pongan (ellos, ustedes)

| OliverH a răspuns:

Probabil vine de la (p)owned. Ca traducere "You got owned" ar fi "Te-am facut". Depinde foarte mult de context.

| Derii12 a răspuns:

Poned inseamna PUNE in Spaniola.