| alma200033 a întrebat:

Hey! Când se scrie mai și m-ai?

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa vedem ce zice bunul nostru prieten Google care ne ofera raspunsuri la cateva milisecunde departare.
O... https://diacritica.wordpress.com/tag/mai-sau-m-ai/

Cand este vorba de un verb, orice verb, in cazul de fata "a avea" - "*-ai", se pune despartit, iar "m"-ul sau orice alt pronume acuzativ neaccentuat sau orice pronume, se trece dupa sau inainte de linie.
Sau mai simplu, daca tu poti sa inlocuiesti fraza cu "Pe mine m-ai", "Pe tine te-ai" sau orice altceva atunci se desparte.
Pentru ca face referire la cineva sau ceva. Este verb plus substantiv.

Iar cand nu este verb, nu se desparte, substantiv sau alte grade de comparatie... "Luna mai, mai faci aia" etc...

| anonimg a răspuns:

"M-ai" se scrie doar atunci cand se refera la o persoana; adica atunci cand este vorba de persoana ta.
Exemplu: "M-ai obosit."

"Mai" se scrie:
- cand se refera la a 5-a luna din calendar;
- cand se refera la expresia "mai mult", "mai putin", "mai aproape", "mai departe", "mai frumos", etc.

| aXy99 a răspuns:

Mai esti prost?
M-ai facut prost?

| Bizon95 a răspuns:

Ori de cate ori ai o intrebare de genul asta, cauti pe google una vs cealalta, in cazul tau

mai vs m-ai

https://www.google.com/search?q=mai+vs+m-ai

am gasit de fiecare data cand am cautat;)

| TamplaruAnisoara a răspuns:

'M-ai" se scrie atunci când se afla in fata unui verb.

| Redhead6 a răspuns:

Se scrie mai cand este vorba de luna mai din an sau cand spui mai + adj( gen mai bun) si se scrie m-ai + verb si m reprezinta persoana I( pe mine m)- m-ai ranit. In afara de astea exista si cazul in care ai mai si un verb- mai gandeste-te, cand mai nu se refera la pers I si diferenta dintre numai si nu mai- numai eu merg la film si nu mai vreau desert. Cauta oricum si pe net poate gasesti si mai multe explicatii.

| Pelo09 a răspuns:

Mai se scrie când spui "mai am de citit..."
Și m-ai se scrie când "Ba m-ai chemat la tine?"
Funda?

| RobertaChan a răspuns:

! Mai! se scrie cand este vorba de luna mai
exemplu:Suntem in luna Mai.In acest caz este necesar sa folosesti cratima
! M-ai! se scrie cand nu este vorba despre luna mai
De exemplu:
M-ai suparat

| FaraNume1245 a răspuns (pentru RobertaChan):

După regulile tale, "m-ai mult" este corect.