| scumpikasmyle a întrebat:

Hey, ce mai faceti? ..Am urgenta nevoie sa-mi spuneti cite limbi se vorbesc in Spania? dau funda. v-am pupat!big grin

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Buna!
In Spania se vorbeste spaniola(limba oficiala a tarii) care este diferita de cea vorbita in America si inca vreo 3 dialecte : castellano, valenciano, galiciano si basco.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura limba oficiala e spaniola.

| Alexandru98 a răspuns:

Spaniola si catalana

| Moon4Lord a răspuns:

Engleza se vorbeste, e si usor de invatat, alealalte limbi sunt ca si cum ai invata chineza

| adrian1419 a răspuns:

Una singura spaniola dar mai sunt si alte accente precum catalana

| SteelShadow a răspuns:

In Spania se vorbeste spaniola, portugheza si uneori engleza.

| Marus91 a răspuns:

Spaniola

| DjAngel_Florin_1997 a răspuns:

Limba oficială: limba spaniolă sau castelană este singura limbă oficială pentru toată ţara şi este vorbită de marea majoritate a populaţiei spaniole (74%).Limbi regionale co-oficiale: Constituţia Regatului Spaniei din decembrie 1978 a recunoscut trei limbi regionale: catalana (în Catalonia şi Insulele Baleare), euskera (Ţara Bascilor şi nordul Comunităţii Foral de Navarra) şi galiţiana (co-oficială în Galicia). Valenciana este limba co-oficială a Comunităţii Valenciana din 1982. Împreună cu catalana şi castelana, limba aranesă este limba oficială din Val d’ Aran din 28 iunie 1990.

| haini2913 a răspuns:

In Spania se forbeste spaniola numa spaniola