| alma200033 a întrebat:

Hey! Cei care ați învățat engleza, cum ați început să o învățați? As vrea sa o învăț la perfectie, cu ce sa incep?happy

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| bmerry a răspuns:

Dacă nu știi absolut deloc, poți începe cu aplicația Duolingo (este foarte utila pentru ca înveți sa citești și sa vorbești). Poți încerca sa iei și niște cărți cu povesti de copiii, acolo unde este folosit un limbaj ușor. Le transcrii, le traduci. După ce stăpânești limbajul de baza, poți încerca sa asculți piese in limba engleză și sa scrii versurile pe care le înțelegi, urmând sa te corectezi apoi. Poți încerca sa le și traduci. Filmele cu subtitrări te pot ajuta foarte mult, dar trebuie sa te concentrezi la cuvinte și mai puțin la subiectul filmului. Poți începe prin a viziona filme sau desene animate in limba engleză cu subtitrare in limba romană, urmând ca mai apoi sa urmărești cu subtitrare in limba engleză: asa vei face asocierea intre cum se aude și cum se scrie. In orice caz, prin vorbire vei învață cel mai bine. Chiar dacă cunoști foarte bine teoria, vei fi surprins sa vezi ca in momentul in care încerci sa vorbești cu cineva efectiv, îți va fi destul de greu. Încearcă sa îți găsești pe cineva cu care sa comunici in engleză, măcar câteva minute pe zi.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu m-a ajutat cu adevărat decât pregătirea în particular, restul îs îmbunătățiri

| Legion7X a răspuns:

La perfecție nu ai cum înveți asta însemnă că trebuie sa iei parte in socializarea englezilor zilnic și la multe experiențe din mediul lor.
Daca ești pasionat, o să înveți mai mult cum sunt eu, deși nici eu nu vorbesc la perfecție, pentru că nu am cu cine să vorbesc zilnic în engleză, și plus de asta nu preocupă pe nimeni acest subiect, deoarece toată lumea vorbește în română.

| FreddieM a răspuns:

5 ani in Londra si incepi sa o intelegi.

| lalaura94 a răspuns:

Am inceput cu meditatii particulare in clasa a doua si a treia, si de acolo a fost simplu, am tot exersat vorbind pe jocuri cu oameni din SUA, citind carti, si vizionand filme fara subtitrare. Acum, la 25 de ani, vorbesc ca un nativ.

| FreddieM a răspuns (pentru lalaura94):

Ma bucur pentru rezultatele tale, asa se face. As acea o curiozitate insa, iti place engleza britanica? Cum ti se pare? O intelegi foarte bine? O zi minunata

| lalaura94 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu-mi place engleza britanica, dar o inteleg, pentru ca nu e un accent foarte diferit de cel american, comparativ cu cel irlandez sau scotian de exemplu, pe care abia le inteleg.

Am avut oarecare dificultati in clasele 3-8, pentru ca eu invatasem engleza americana, iar la scoala se preda engleza britanica. Imi amintesc ca avea mare pica pe mine ca nu pronuntam cum voia ea, si ma forta sa pronunt britanic, penalizandu-ma la note daca nu o faceam.

O zi minunata si tie!

| baiatulfin467 a răspuns:

Eu am învățat gramatica la școală. Pentru vocabular poți face cum am făcut și eu: am ales diferite melodii în limba engleză și le traduceam în română și invers. Mă ajutam de Google Translate când nu știam. Crede-mă, dacă o faci destul de des chiar rămâi cu multe cuvinte. Sper că ți-am fost de folos. Fundiță? Sunt la început pe TPU și na. vreau și eu niste puncte