| Anna712 a întrebat:

Hey! Eu sunt pe uman,la liceu, cls 9 si ne tot bate la cap doamna de info de niste competente digitale, n-am auzit in viata mea de asa ceva.Si cei de pe uman, stiinte sociale, dau?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Anna712: competente digitale...Si ce i de pe uman, stiinte sociale, dau?"

da, și "ce i de pe uman dau"! doar că asta e intr-a 12 a, deci relax!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai dai TIC-ul.

| Catrice a răspuns:

Toti ăștia de termina liceul dau, indiferent de profil că toți trebuie' să știți sa folosiți calculatorul.

| Osneros a răspuns (pentru Catrice):

Dacă ar fi măcar despre a folosi calculatorul și nu despre a folosi pachetul Microsoft Office...

| Catrice a răspuns (pentru Osneros):

In contabilitate lucrezi in Excel,treburile de birou se țin fie în tabele Excel, fie în documente word, daca ajungi sa faci formulare, cereri sau alte documente, folosești word...

| Osneros a răspuns (pentru Catrice):

Excel nu e o bază de date și nu ar trebui folosit precum una.
Pe lângă asta, nu înveți ceva complicat, ci lucruri pe care orice om cu mai multe de 3 neuroni și nevoia de a le învața le învață în maxim câteva ore.
Bottom line, nu vreau să le dau în cap competențelor digitale, că avem materii și probe mult mai proaste în programă, dar nici nu-i atât de bună încât să merite ridicată în slăvi.

| Catrice a răspuns (pentru Osneros):

MO Access e baza de date. Dar multe persoane de lucrează cu tabele le fac in Excel.

| dannyel86 a răspuns:

Se verifica acele cunostinte minime de operare pe calculator.
Nu iti cere nimeni programare si nici nu e o proba ca cea de la Real (Informatica), ci doar sa demonstrezi ca in 4 ani de liceu ai invatat (daca nu le stiai dinainte) cum se pot face diverse operatiuni pe calculator.

| Werrich a răspuns:

Da, se dau la bacalaureat, am fost la profil umanist- stiinte sociale si am dat la info.

| Werrich a răspuns:

Daca iei diploma ECDL nu mai dai bac la competente digitale - informatica

| Osneros a răspuns (pentru Werrich):

Informatică!= TIC
ECDL te scutește de competențe digitale (TIC), nu de informatică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti elevii care termina liceul vor da competentele digitale, indiferent de profil, specializare si asa mai departe. Dar aceste competente vor fi la sfarsitul clasei a12a, exact inainte de probele scrise, deci mai ai pana atunci.