| Blackrose18 a întrebat:

Hey guys, voi credeti ca se poate face o cariera in Romania? Foarte multă lume imi spune ca nu profit de inteligența mea sa merg la facultate in strainatate, eu vreau sa merg la facultatea de litere aici in Romania.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce intrebare e asta daca in Romania se face cariera? normal ca da, doar sunt atatia oameni pe functii inalte, atatia antreprenori etc ma refer la cei care au ajuns pe propriile puteri nu ajutati de taticul sau facand afaceri dubioase cu statul.
Ca cei de dupa 89 au reusit sa ridice imperii din nimic e altceva ca au profitat de un sistem distrus si si-au insusit multe chestii care nu erau a lor, stiu de exemplu atatea cazuri in care directori de la anumite intreprinderi dupa 89 avand bani pusi sub pat au cumparat ei acele intreprinderi pe bani putini si mai departe au mai deschis inca una si inca una si tot asa au ajuns milionari in euro sau multi milionari.
Si in ziua de azi se poate face cariera in Romania doar ca este mult mai greu si probabil trebuie sa treci prin niste faze adica nu vei deveni direct Director General la cea mai mare corporatie existenta ci o iei cu pasi mai mici, cineva trebuie sa vada ce stii sa faci si sa-ti urmareasca progresul si competenta.
Faptul ca cineva iti zice ca ai putea sa faci o facultate in strainatate e egal cu zero sunt copii de bani gata ale infractorilor la camasa alba care au furat tara asta, si fac facultati in straintate pe bani, apoi vin aici si se lauda ca au facultate la nu stiu ce universitati, cand parintii lor au platit 500.000 de euro pe 5 ani de facultate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cariera faci oriunde daca ai minte si vointa

| sierra1 a răspuns:

"multă lume imi spune ca nu profit de inteligența mea"

ok și in străinătate ce vrei să faci ...cu inteligența ta desigur?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te lua după lume. Sunt 400000 de studenți în România acum. 100000 termină anual. Toți cei ce termină sunt în fața unei cariere.

| Catrice a răspuns:

Niște pile ajuta mai mult decât o facultatewinking

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Niste pile nu iti creeaza o cariera, iti gasesc un job si atat

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Și dacă jobul ala e bine plătit, nu te îndrepți spre o cariera în acel domeniu?

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Nu.
Daca te ai angajat pe pile inseamna ca esti incompetent in domeniul ala, deci nu te indrepti spre nicio cariera, doar spre niste joburi obținute fraudulos.

| Frank51 a răspuns:

Da, totul depinde de tine. Poti sa faci o cariera faina in Romania, sau poti sa esuezi in strainatate, totul tine de persoana, si mai putin de loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carierele exista deja, lucreaza minerii in ele, altele nu cred ca se mai fac.
Cat despre cariera in munca poti sa faci si aici.

| Darkshadoww a răspuns:

Cam greu