| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Îmi puteți spune din ce este compus utilajul specific pentru confecționarea produselor textile din țesături si tricouri?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Utilajul se numeste MASINA DE CUSUT.
Se compune din: corpul masinii, dispozitivul de antrenare (pedala sau motor), mosoarele de ata (superior si inferior), mecanismul de antrenare a materialului textil si a acului de cusut.

| JicaContra a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboi_de_%C8%9Besut
"Războiul de țesut este o mașină de lucru utilizată la fabricarea țesăturilor din fibre textile.

Elementele constitutive principale sunt:

sulurile pentru înfășurarea urzelii și a țesăturii;
dispozitivul de separare și de dirijare a firelor de urzeală (fuscei, lame cu lamele etc.);
ițele acționate prin pedale (la războiul manual) sau prin dispozitive cu came;
dispozitive Jacquard ori ratiere (la războiul mecanizat);
suveicile și dispozitivele de lansare a acestora;
vatalele;
mașinile și dispozitivele de acționare."