| Mireness a întrebat:

Hey,imi puteti spune si mie cand se folosește,,have to " si cand este,, do have to" pentru ca nu inteleg in exemplele urmatoare:
"I have to" finish my work
"Do you have to do" military school?

4 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Prima propozitie scrisa de tine este o afirmatie, a doua propozitie este o intrebare. Cam atat pot sa raspund...

| superAndrei a răspuns:

Pai,e foarte simplu! "Do " vine de la present simple, deci nu are nici o legatura cu constructia "have to"! Pe langa "have to", se mai pune si "do", deoarece asa se construieste o intrebare la timpul present simplu in engleza! Do/does+sb+vb