| DeCeMaiContează a întrebat:

Hey! La ora de romana facem un proiect pe grupe in care fiecare grupa sa-si faca propria revista.Eu mai sunt in grup cu 2 baieti si 1 fata.Am nevoie de niste idei pentru revista, mai ales ca in grupa mea sunt mai multi baieti.Despre ce am putea scrie,ca sa le placa celorlalti colegi si profesoarei?
Va rog sa ma ajutati, dau funda!winking

3 răspunsuri:
| Pricope_Razvan_Ioan_1990 a răspuns:

Hmmm pai ai putea scrie ca baietilor le place cv fetelor cv si sa descrieti personalitatea fiecaruia asa uninduva vedeti ce combinatie nebuneasca va iese tuturor si sa scrieti unul despre altul un fel de test al prieteniei si evident puteti sa o lingusiti putin pe profa cu un buchetel de flori mult succes funda?winking

| Giulia000 a răspuns:

Ati putea face un proiect despre literatura de ieri si azi. Sa scrieti ce s-a schimbat in ultimile decenii, de cand se scriu opere. Sau daca va place muzica puteti scrie despre importanta literaturii si a muzicii, cum se influenteaza reciproc, din ce timpuri dateaza, cat de important este sa le studiem, parerea voastra la urmatoarea intrebari: Daca nu ar mai exista cele doua crezi ca te-ai fi comportat altfel? Cum ar fi lumea (in general si viata ta) fara cele doua? etc.
Sau despre cartile virtuale si cele reale. Avantaje si dezavantaje. Parerea voastra despre cele doua. Te poti ghida dupa urmatoarele intrebari:
-La ce varsta ai auzit prima poveste? Ti-a influentat viata intr-un fel? Ti-ai putea imagina o lume fara carti?
-Crezi ca cartile ne ajuta? In ce scop?
-Ce crezi ca ne ajuta mai mult? Cartile virtuale sau cele reale?
-Scrii avantaje si dezavantaje
-In viitor, consideri ca (,) cartile reale vor fi inlocuite de cele reale? (in caz ca ai raspuns da) De ce este un lucru rau? (in caz ca ai raspuns cartile reale la o intrebare de mai sus)
-Ce reprezinta cartile pentru tine? Ce inseamna?
Sau ai mai putea face un proiect despre site-urile care ii indeamna pe cei cu imaginatie sa scrie carti (ex.: Wattpad).
Cum a progresat literatura in ultimii ani?
Crezi ca (,) cartile scrise recent sunt mai interesante dacat cele mai vechi?
Crezi ca e bine san avem o gama variata de lecturi? De ce?
Ar trebui sa ii lasam pe ceilalti sa citeasca ce vor? De ce?
(Un ex. de raspuns: Trebuie sa cititi ceea ce va place. Niciodata sa nu cititi ceea ce va impun alti, nu o sa va placa si o sa credeti ca cartile sunt aiurea. Complet neadevarat. Cititi de placere, nu de nevoie!")
Sunt folositoare site-urile care incurajeaza scrierea cartilor? De ce?
Ce parere ai tu de aceste site-uri?
Sau ati putea face un proiect despre vietile voastre de adolescenti.
Ce credeti? Ce pasiuni aveti? Ce visuri aveti? Cum e sa fii adolescent? Cum e sa te indragostesti la aceasta varsta? etc
Sper ca te-am ajutat! Noroc cu proiectul! Sper sa iei nota mare!

| Giulia000 a răspuns (pentru Giulia000):

Sau ai mai putea face un proiect despre Carte vs Film.
Am uitat sa scriu. Sorry! happy