| roxypoxytoxyk a întrebat:

Hey! Ma gandesc ca la anul sa dau la liceul Economic Delta Dunarii din Tulcea.Ma puteti ajuta cine este sau ce ati auzit de la cunostinte cum este acolo pe profilul Turism si alimentatie.Cum sunt orele, profesorii si cum sunt cu orele de practica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. da e adevarat matematica e un impediment. Trebuie sa faci eforuri financiare sa te pregatesti. Mai ales la teze si altele. Din cate am inteles vrei sa lucrezi la un hotel. Aici cel mai bun loc de munca ar fi pentru receptioner. Dar e si aici un dar si stiu ce iti zic. Dupa ce termini liceul e nevoie sa urmezi neaparat o facultate si daca ai putea sa urmezi si master pentru ca in ziua de azi lumea stramba din nas la CV-uri daca nu ai cat mai multa educatie. Te sfatuiesc de pe acum sa inveti alte 2 limbi in afara de engleza. Italiana si franceza sau spaniola si italiana sau daca te tine germana si franceza pentru ca in momentul in care iesi sa iti cauti de lucru limbile straine iti vor facilita mai bine sa iti gasesti un job. Si 3 limbi straine vor da bine pe CV-ul tau daca vrei sa aplici pentru joburi pe vapor sau in strainatate. Revin la liceu acum. In afara de matematica mai trebuie sa fi bun si la contabilitate si economie si statistica ca le vei manca pe paine la un liceu economic plus pe calculator trebuie sa stii excel dar la nivel aprofundat si alte programe de contabilitate. Ai un drum lung in fata ta pana sa ajungi sa muncesti. Nu te pierde, ai rabdare multa si vointa. Nu fi delasatoare si nu asculta in mare parte ideea colegilor ca mereu vor fi carcotasi. In rest bafta multa.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Eu am terminat facultatea economica la Braila si iti ofer un sfat du-te pe profil de Economie pentru ca e mai banoasa si se cauta. Dar nu te dezamagesc nici pentru profil de turism pentru ca poti ajunge chef bucatar, chelner daca te tii de treaba si iti dai silinta in tara sau in strainatate sau chiar pe vapor de croaziera. Asa ca e bine sa te consulti cu parintii si totusi cel mai bine e sa te consulti cu persoana ta ce ai vrea sa ajungi.

| roxypoxytoxyk explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt praf la matematica si la economie trebuie sa stii mate, ca m-am gandit si pe economie dar problema e matematica.Am inteles ca in a 10-a profilul turism si alimentatie se imparte in doua alimentatie daca vrei sa mergi pe ospatar, bucatar si turism daca vrei pe receptiner de hoteluri etc. si de aceea am vrut m-ai mult pe turism si alimentatie si din a 10-a pe turism.