| Monyyyyy a întrebat:

Hey oare nu știe cineva factorul de putere la calculator, televizor etc cineva care ar sti la mai multe dispozitive

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Factorul de putere? N-am auzit de asa ceva! Te referi la consum?

| Catrice a răspuns:

Gugăl.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Factorul de putere( cosfi ) este revelant pentru sarcini puternic inductive sau rezistiv-inductive in curent alternativ, adica acolo unde au loc pierderi semnificative de tensiune cum sunt : motoare, transformatoare, linii de transport de energie.

Calculatorul functioneaza in curent continuu, ca atare nu exista factor de putere.
Televizorul are in componenta lui stabilizatoare de tensiune prin care se minimizeaza pierderile, deci factorul de putere nu mai este relevant.

Răspuns utilizator avertizat