| brokxy a întrebat:

Hey ok. Deci merita sa citesc in fiecare zi la romana pana la bac 5 opere pe zi, fiecare 4 pagini? (Moarte cerebrala) Azi am citit doar odata 3 opere si mi-a luat de la ora 2 pana la 4! Cum ar fi mai bine sa invat tot, e posibil sa tin tot minte sau sa fac pe scurt ce e mai important in 2 pagini?( o pagina zic ca e prea putin)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimguy3 a răspuns:

Another buddy care da si el BAC-ul anul acesta. Mie proful meu de meditatii mi-a zis ca incepand de luni pe o perioada de 4 saptamani pana la BAC la ora de pregatire ne va da test din 3-4 lucrari pe care le-am avut de invatat cu o saptamana inainte. Eu si cu inca un coleg vom trage fiecare cate un bilet si ne vom apuca sa scriem despre acea opera cat am reusit noi sa invatam, apoi el le va corecta si ne va spune daca e bine sau nu si alte sfaturi.

El ne'a mai si zis ca are o lista cu vreo 14-15 lucrari pe care sa le invatam foarte bine, iar restul spre deloc sau doar sa le citim odata pentru a improviza, iar din experientele sale cu generatiile trecute deja prin BAC aceasta lista a fost de succes. Iti pot spune si tie acele 14 opere, ele fiind Morometii, Ion, Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, Maitreyi (desi multi prof zic ca acest roman nu e obligatoriu de invat pentru ca el se poate da doar la cerinta roman al experientei si ultima-prima intra si el aici, dar ultima prima intra aici doar pe a 2 a partea, cea cu razboiul si multi dintre noi uram acea parte deci e mai usor Maitreyi pentru asta), Testament, Luceafarul (cu citire macar odata a unei a 2 a opere studiate la Eminescu, in cazul meu Epigonii. Probabil alti profesori fac Floare Albastra), Poveste setimentala, Povestea lui Harap-Alb, Lacustra (sau Plumb), Riga Crypto si Lapona Enigel, Corola de minuni a lumii, Moara cu noroc si O scrisoare pierduta. Acestea ar fi acelea cele mai importante. De sigur ce celalte opere ramase trebuie citite macar odata pentru o imrpovizatie macar.

Eu incerc sa le citesc macar odata sau de mai multe ori pe fiecare pe care le am pentru fiecare saptamana cu 2-3 zile inainte de sedinta de meditatii. Dar atentie, nu incerca sa inveti mecanic. Proful meu ne'a zis, cel putin noua de la mate-info care le avem cu organizarea si calcule, sa avem planul lucrarii in minte si sa ne gandim ce am invatat despre, ce urma sa scriu aici. Succes.

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Merita sa citesti oricat ca sa iei nota mare, dar asta inseamna sa si inveti ce ai citit, ca sa nu fie efortul in zadarwinking.

| Derkes a răspuns:

Uite cel mai bun sfat pe care as putea sa ti-l dau.Si eu dau bacul anul asta si cu romana sunt praf. Deci, citesti DOAR semnificatia titlului, tema, 2-3 idei, cand a aparut si atat. In rest, actiunea romanului/nuvelei etc, o intelegi uitandu-te la film. Seara iti iei ceva dulce si bagi filme, maraton laughing daca nu ai inteles te uiti iar, si tot asa pana intelegi actiunea fiecarei opere. Cred ca sunt filme la toate operele, deci nu are rost sa te complici citind cartile sau mai stiu eu ce. Bagi filme zi de zi, dimineata baltagul, dupa amiaza ion, seara o scrisoare pierduta. Si tot asa, pana intelegi toate operele.