| lary1399 a întrebat:

Hey, prieteni TPU! Imi plac foarte mult limbile straine si am destul timp liber pe langa scoala si voiam sa mai invati o limba straine. As prefera sa invat japoneza prima data, apoi am sa vad. Avand in vedere ca o sa invat singura de pe anumite site-uri sau carti, intrebarea mea este: care e cel mai bun mod de a invata o limba straina? Cam cate ore pe zi ar trebui sa exersez? Am o memorie destul de buna si retin usor, dar ma cam incurc in materiale si in etape.

P.S. Stiti anumite site-uri sau carti de pe care as putea sa invat(pot sa fie in engleza pentru ca o stiu aproape la perfectie)?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Germana,engleza,norvergiana astea sunt limbiile viitorului, vrei curs?

| PedoBarbie a răspuns:

Nu îţi recomand japoneza. Mai bine chineza mandarină. C.m e cea mai vorbită limbă pe lângă spaniolă şi engleză. Eu zic să începi cu engleza. Dacă o şti continuă cu altele ex:chineza. Alte limbi care se merită sunt franceza...

| RAY a răspuns (pentru PedoBarbie):

Ce faci cu chineza au niste salari aia ca la noi si franta nu vezi ca numa greve au

| lary1399 explică:

Chineza si coreana nu-mi plac(plus ca sunt prea trasi la indigo cetatenii). Engleza o stiu foarte bine, mai ales gramatica, iar franceza am incercat s-o invat dar nu-mi place chiar deloc. Nu stiu de ce, dar nu-mi plac limbile romanice in general. Cat despre germana si norvegiana...nu am incercat niciodata, dar stiu doar ca sora mea a incercat germana dar s-a lasat pagubasa laughing. E bine ca eu invat mai usor daca imi place ceva.
Japoneza este ceva mai mult pentru mine, decat ceva ce vreau pentru viitor, avand in vedere ca am doar 14 ani si toata viata inainte sa invat cate limbi vreau. Am nevoie de japoneza pentru ceva legat de creatii.