| DianusIoana a întrebat:

Hey ..stie cineva cum se face repartizarea automată la licee? Eu am media de admitere 9.5 si la colegiul unde imi doresc sunt 2 clase de SN si se zice ca un elev cu media para la o clasa si cel cu media impara la alta clasa ...deoarece multi deja stiu la ce clase sunt si eu nu stiu (avand in vedere ca sigur o sa intru.)Multumesc!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe vremea mea (2008), era asa:
Elevii (parintii) completau o lista cu preferintele. Acolo era ceva de genul> liceul X, profilul Y. Trebuia sa treci cat mai multe, in ordinea preferintei tale.
Liceele pregateau din timp numarul de clase/locuri pentru fiecare profil, iar candidatii (absolventii) care aplicau pentru liceul respectiv, erau bagati in sistemul lor, iar calculul se facea automat.
De exemplu, prima optiune sa zicem ca e mate-info; se ocupa acele locuri, cu cele mai bune medii. Repartizarea se face pe numarul total de locuri la acel profil, apoi se impart in clase; adica nu poti opta doar pentru prima, a doua, sau a 5-a clasa de la acel profil. Esti repartizata automat intr-una din acele clase, pe baza mediei.
Daca nu intri in prima ta optiune, intri intr-al doilea profil ales, al treilea, al 20-lea (nu o sa fie cazul).
Nu cred sa se fi schimbat metoda, era eficienta.
Cred ca ministerul facea repartizarea, liceele faceau doar oferta de locuri.
Repartizarea se afisa pe www.edu.ro

| AC4S4 a răspuns:

Nu stie nimeni la ce clasa e. Abia s-au dat rezultatele astazi, repartizarea va fi afisata dupa contestatii, peste o saptamana poate... sau mai mult.

Sunt tot felul de metode prin care se repartizeaza elevii in clase.

De obicei se ia in ordinea mediilor astfel:
primul merge la clasa 1, al doilea la clasa 2, al treilea la clasa 1, al patrulea la clasa 2 si tot asa.

Se poate sa va si lase sa alegeti in ce clasa doriti.
Se pot lua in calcul si limbile studiate in gimnaziu.

| Anuket a răspuns:

În funcție de medie. Primii jumătate la o clasă, ceilalți la cealaltă.

| bmerry a răspuns:

Pe edu.ro se vor afișa liste cu clasele in forma lor finala. Atunci vei știi in ce clasa ești.