| justme4yours a întrebat:

Hey! Sunt clasa a opta si dau examenele de admitere luna viitoare,, am emotii pana peste cap dar asta e partea a doua.Am o medie de 9.38 in total in 5-8 si as vrea sa intru la profilul Filologie-bilingv engleza,desigur dau testul la engleza saptamana viitoare, ultima medie de anul trecut la acest profil la liceul la care vreau eu sa intru a fost 9.27, la romana ma descurc dar am unele probleme la matematica :-s, in simulari am luat 9.15 la romana si 6.35 la matematica fara sa imi dau interesul, credeti ca daca o sa dau tot ce am mai bun in examen la matematica voi fi in stare sa iau macar un 7.50 in examen?

6 răspunsuri:
| justme4yours explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi, mi-as dori sa va dau fundite la toti sad

| nicko a răspuns:

A teoretic "DA" vei lua 7:50 dar e posibil sa iei si 4.Eu zic sa inveti cu gandul de a-ti depasi limitele, adica ce 8:50 nu este bun?:-> Invata cat iti sta in putinta si nu ai cum sa fii dezamagita! Succes! Si apropo,nu avea emotii esti doar TU, pixul, foaia subiectul si logica, nu ai de ce sa ai emotii, vei reusi.

| PufyRea a răspuns:

Învată dacă vrei note mari!

| Ecaterina97 a răspuns:

Pai daca ai luat 6.35 fara sa-ti bati capul de ce sa nu iei macar un 7.50 nu?!

| NaUz a răspuns:

Bineinteles ca vei lua 7.50 la matematica(daca in simulari ai facut de 6.35).De obicei elevii trateaza cu indiferenta aceste "simulari", luand note mai mici de 4(uneori). Insa tu ai luat o nota destul de buna(tinand cont ca nici macar nu prea ai invatat - "fara sa imi dau interesul"). Insa de ce sa te rezumi numai la 7.50, cand poti avea mai mult.
Eu ti-as recomanda sa faci meditatii cu un profesor(de preferat la domiciuliu, caci daca gresesti nu prea cred ca acesta va avea curajul sa strige la tine).In plus incearca sa-ti convingi colegii sa-ti arate unde nu stii.
Puteti chiar sa va adunati intr-un grup(unde cei mai destepti in invata pe ceilalti). Apropo nu-ti aduce prietenul in acel grup...bicepsii lui o sa-ti distraga atentia pe tot parcursul invatatului.

| justme4yours explică (pentru NaUz):

laughinglaughing nu-ti face griji, cu siguranta nu voi face asta laughinglaughing