| ericrbsc a întrebat:

Hey, sunt nou pe TPU si am nevoie sa stiu 2 lucruri despre filologie.
1. La ce se da bac obligatoriu si la alegere?
2. Cate ore de latina aveti pe saptamana si ce faceti la ore? (daca va amintiti cate ati facut in a 9 a sa includeti va rog)
Multumesc! happy

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| KristianLarracuente a răspuns:

Salut! La filiera teoretică, profil uman, specializarea filologie examenul scris de bacalaureat se susține la:
- limba și literatura română (obligatorie pentru toate specializările);
- proba obligatorie a profilului: istorie, în cazul tău;
- proba la alegere a profilului: logică, argumentare și comunicare / psihologie / economie / sociologie / filosofie / geografie.
Competențele (obligatorii pentru toate specializările) se susțin la:
-limba și literatura română;
-limba engleză;
-TIC.

În ceea ce privește limba latina și numărul de ore alocat în funcție de clasă:
- clasa a IX-a: 1 oră / săpt;
- clasa a X-a: 1 oră / săpt;
- clasa a XI-a: 2 ore / săpt;
- clasa a XII-a: 1 oră / săpt.

Câteva din subiectele pe care o să le abordați în cadrul orei de limba latină:
TEME
• DOMENIUL SOCIAL ŞI POLITIC
- Mentalităţi şi instituţii în perioada regalităţii, republicii, principatului.
- Concepte politice (regnum, magistratus, respublica, consulatus, principatus) şi morale
(fides, auctoritas, virtus, pietas) vehiculate în timpul acestor forme de guvernare.
• DOMENIUL ANTROPOLOGIC
- Mituri şi legende specifice fondului cultural mediteranean (sincretism greco-latin) din perioadele menţionate.
- Simboluri ( simbolistica cifrelor 3, 7, lupa, aquila, pomerium, toga, purpura, fasces, sella curulis, emporium)
- Tipuri / prototipuri umane: conditor, rex, pontifex, dux, populus Romanus, civics Romanus, senatus, consul, dictator, imperator, princeps.
- Moşteniri lingvistice (romanizare/ reromanizare) şi elemente de civilizaţie romană în spaţiul românesc.
ELEMENTE DE CONSTRUCŢIE A COMUNICĂRII
 Substantivul: gen, număr, caz, declinarea I- III ( consolidare), declinarea IV-V
 Adjectivul: clasificare, grade de comparaţie (consolidare), comparaţia neregulată, prezentarea unor adjective neregulate, neologisme în română şi în alte limbi moderne
 Pronumele: prezentare generală, pronume personal (consolidare), reflexiv (consolidare), posesiv (consolidare), relativ-interogativ, demonstrativ ( hic, ille)
 Numeralul: cardinal 1- 10 (consolidare), ordinal 1-10 (consolidare); cardinal – zeci, sute, mii; cifre romane
 Verbul:
sistematizare:
- esse, verbe regulate – tema prezentului, diateza activă: modul indicativ (prezent, imperfect, viitor I), modul conjunctiv (prezent, imperfect)
elemente noi:
- modul imperativ (prezent), modul participiu (prezent), modul gerunziu, tema perfectului: modul indicativ (perfect, mai mult ca perfect, viitor II), modul conjunctiv (perfect, mai mult ca perfect)
 Noţiuni de sintaxă a propoziţiei şi a frazei
- Regimul prepoziţiilor : in + Ac./ Abl.
- prepoziţii + Ac: ad, ante, apud, inter, post, trans
- prepoziţii + Abl. : abs / ab / a, cum, de, ex, sine
- Valorile conjuncţiilor ut şi cum.
 Confluenţe lexicale şi morfosintactice ale limbii române şi ale altor limbi moderne cu limba
latină

3 răspunsuri:
| Ale3xandru185 a răspuns:

1.Obligatoriu:Lb.rom si istorie
La alegere:geografie, logica, economie, sociologie, filosofie(daca nu ma insel)
2.Parca am facut 2 ore de latina si scuze, dar nu imi mai aduc aminte ce am facut la ore.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Obligatorie este Romana, Istoria si Tic.
Apoi la alegere sunt 2 materii :
Geografia, sociologia, psihologia, filozofia, logica.

Si a doua una din limbile straine la alegere: Engleza sau Franceza.

| Sophieka a răspuns:

Legat de ore pe saptamana faceam 1 sau 2 ore, nu mai tin minte exact. Dar dintr-a 11-a parca nu mai faci latina!