Întrebare recomandată | Noturbusiness a întrebat:

Hey! Știe cineva cum se poate echivala admiterea la medicina?

Răspuns Câştigător
| Geneeeefgyrev a răspuns:

Înscrierea şi înmatricularea olimpicilor se va face pe baza listei M.E.N., care va fi comunicată secretariatelor facultăţilor. Candidaţii la studiile universitare de licenţă, care au obţinut, în perioada studiilor liceale, distincţii (premiile I, II, III, menţiune) la olimpiadele şcolare internaţionale recunoscute de către M.E.N., beneficiază de dreptul de a se înscrie, fără susţinerea concursului de admitere, pe locuri finanţate de la buget.
De asemenea, U.M.F. "Carol Davila" acceptă pentru înscriere la studiile universitare de licenţă, fără concurs de admitere, candidaţii care au obţinut, în perioada studiilor liceale, distincţii (premiile I, II, III, menţiune) la olimpiadele naţionale recunoscute de M.E.N., la disciplinele Biologie, Fizică şi Chimie.
U.M.F. "Carol Davila" București acordă, în afara cifrei de școlarizare finanțate de la buget, 4 locuri fără taxă de școlarizare (F.M.A.M.) absolvenților cu diploma de bacalaureat proveniți din centrele de plasament, în condițiile prezentei Metodologii.

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

In funcție de facultate, poți cu pliculețul cu banihee hee

| alex10b a răspuns (pentru Catrice):

Nu exista varianta cu "pliculetul" la admiterea de la UMF. totusi...

| johnnny123 a răspuns:

Ce intelegi prin "a echivala admiterea"?

| Noturbusiness explică (pentru johnnny123):

Adică sa poți sa nu mai dai examenul de admitere, echivalandu-l cu alte examene gen Cambridge sau Ecdl.

| johnnny123 a răspuns (pentru Noturbusiness):

Adica vrei sa fii admis la Medicina in baza unor examene care nu au nici o legatura cu medicina?

Este ca si cum ai vrea sa obtii un brevet de pilot in baza unei certificari de frizer.

| Noturbusiness explică (pentru johnnny123):

Nuuu omule întrebasem dacă sunt examene, bineînțeles că pe aceeași temă, care sa poată echivala admiterea. Dar nu mai contează, am primit deja răspuns.

| Osneros a răspuns (pentru Noturbusiness):

Dacă ai putea da un examen echivalent, cel mai probabil în altă limbă (asta presupunând că există unul, de care eu n-am auzit), de ce nu poți da admiterea? Ți-e rușine să fii văzut printre plebei?

| Vântulalb a răspuns:

Admiterea la medicina NU se echivaleaza. Se da examen.