| Roby669 a întrebat:

Acum sunt a 8a. Eu mi-am ales deja ce vreau sa devin, dar as mai vrea si alte pareri. Eu sunt bun la engleza, imi place, o invat usor. La mate sunt destul de bun, mai ales daca ma ajuta si cineva de la spate. La fizica sunt bata (din cauza profesorului). Chimia o visez dar nu imi place, o urasc. Romana o urasc, nu sunt bun deloc, decat la gramatica. Mediile nu sunt o problema, sunt undeva acolo sus >:" Deci....cam ce as putea sa ma fac? Tinand cont de faptul ca peste 12 ani ma vad plecat din tara si stabilit in Anglia/Germania/franta :-P

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Poate ar trebui să urmezi un profil mate-info, și ca în cei patru ani de liceu să alegi ce îți place cu adevărat să urmezi în viitor. Mate-info este un profil real, iar aici te vei axa pe absolut toate materiile și astfel vei putea să mergi la orice facultate îți vei dori!
Și eu eram puțin nedumerită în clasa a VIII-a, nu știam către ce profil să mă îndrept, așa că m-am orientat spre mate-info. Acum, nu știu dacă am făcut alegerea corectă sau nu, pentru că simt că nu prea fac față acestui profil, este destul de greu.
În generală eram bună la matematică, însă acum sunt cu adevărat varză. Nu înțeleg nimic la chimie, fizică, matematică, informatică și totuși încă mă mai lupt să fiu între primii 20 din clasă.
Tu dacă ești bun la matematică, te-ai putea duce la un astfel de profil. Faza este că vei face pe lângă matematică, și fizică și chimie.
Dacă te consideri foarte bun la engleză, te-ai putea gândi să devii un traducător, urmând profilul filologie. Problema la acest profil ar fi latina, care este o limbă moartă. Însă, nu vei putea merge la orice facultate. Adică, până în clasa a XII-a îți vei schimba dorințele, și vei vrea altceva de la viața ta, deci tot mai bun ar fi profilul mate-info!

| mixxjim a răspuns (pentru positivity):

Pilot de avion, pe comercial happy Engleza si mate, ti-ar trebui si ceva geografie (desigur si niste bani, nu chiar putini), dar cu asta te poti stabili oriunde in lume - sa nu mai vorbesc de frumusetea acestei meserii. Succes!

5 răspunsuri:
| unknøwn a răspuns:

Să alegi ce vrei să faci toată viaţa încă din clasa a 8-a e cea mai mare prostie.
Toate persoanele care îţi cer să ştii ce vrei să faci din clasa a 8-a sunt idioţi şi nu trebuie băgaţi în seamă.
Păi bă, să fii în stare să zici ce ai vrea să faci toată viaţa presupune să încerci tot ce există, abia după aia îţi dai seama ce îţi place mai mult.
E ca şi cum ai avea de ales dintre 2 maşini şi să o alegi pe prima, dar tu pe a doua n-ai văzut-o, n-ai testat-o, doar pe prima.
Mediile la şcoală nu contează. Sunt nule. Singurul loc în care contează mediile de la şcoală e doar la şcoală. În viaţă contează ce ştii să faci.

| snzpaul a răspuns:

Filologie.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Daca ramaneai aici,puteai sa te faci profesor la cambrige school sau la shakespeare school..., te faceai traducator englez-roman...da daca pleci, nu prea stiu, nu stiu, ce as putea sa fiu eu de exemplu daca m-as pune in locul tau, ca si eu tot sunt a opta happy las ca vezi tu happy

| lucianos222 a răspuns:

Salut, daca te pricepi la matematica iti recomand liceul matematica - informatica, fiindca daca le ai pe astea 2 poti ajunge un secretar/informatician foarte bun si se castiga bine din asta! Acum totul depinde de tine! Bafta!