| ComeAsYouAre a întrebat:

Am o compunere despre semnificatia titlului si vreau un fel de definitie pentru titlu de exemplu : 'titlul este prima cheie care ne deschide calea spre interpretatea textului'

Funda

Răspuns Câştigător
| JustmeV a răspuns:

Hello. Uite cateva definitii:
Titlul reprezinta un cuvant, o sintagma sau enunt care denumeste un text si rezuma sugestiv si sintetic continutul acestuia. /
Titlul reprezinta un cuvant, o sintagma sau un enunt pus in fruntea unei lucrari sau a unei parti distincte a ei, indicand rezumativ sau sugestiv continutul acesteia.
Atentie! Sunt sanse mari sa vina la Evaluarea Nationala. Bafta