| Tempest75 a întrebat:

am o intrebate.
Ce ar trebui sa invat mai intai? programare in java sau unity(asta include java script si c++)?
Pentru java am gasit deja o carte pe net cu niste recomandari bune. Daca raspunsul e unity cum ar trebui sa le invat? Ce carti/tutoriale?

2 răspunsuri:
| MrkiddyKid1 a răspuns:

Salut, sunt de parere ca ar trebui sa incepi cu limbajul de programare Python, din moment ce este considerat de foarte multi oameni ca fiind cel mai usor (inclusiv de mine). Tot odata C++ este un limbaj de programare foarte bun pentru incepatori, este mai greu ca altele dar odata ce ai invatat C++ te vei descurca destul de bine in toate celelalte limbaje de programare! Java il poti lasa la urma xD. De asemenea Unity nu este in sine un limbaj de programare, ci un GameEngine folosit pentru a crea jocuri, pentru a crea linii de cod in Unity (folosite pentru lucruri gen fall damage sau efectiv damage, miscarea caracterului din joc si alte logistici/detalii pe care nu le poti "desena" folosind interfata Unity) iti recomand sa folosesti C# (C sharp). Daca vrei sa inveti Unity poti cauta pe Youtube (nu iti trebuie carti) niste tutoriale pentru incepatori, sau eventual poti copia algoritme deja facute de pe site-uri gen "Stack Overflow". S-ar pute sa sune patetic dar ai fi surprins sa afli cati programatori copiaza algoritme gata facute si eventual le modifica putin pentru a le imbunatati si pentru a "coopera" mai bine cu logica jocului lor. Sper ca te-am lamaurit si daca mai ai alte intrebari nu ezita sa ma contactezi happy.

| Tempest75 explică (pentru MrkiddyKid1):

C++ stiu deja de la liceu o parte. si am gresit cand am facut intrebarea scriind in ea c++ in loc de c#. recunosc ca din cate am citit pana acum am aflat ca nu stiu programare in c++ ci doar algoritmica dar bazele le-am inteles si as dorit sa alternez cu ceva nou. o sa ma apuc de unity si multumesc enorm pentru tot.