| filipromina a întrebat:

Am si eu o mica problema la scoala, am observat ca mai nou atunci cand fac de exemplu matematica in clasa inteleg tot oar camd fac acasa tema e totul fara probleme dar atunci cand imi pune cineva o intrebare un calcul la matematica nu stiu ma panichez si uit tot chiar cat face 3+3 pur si simplu zici ca nu as sti nici atatacand defapt eu stiu apoi mai am o problema tot la matematica, nu pot sa fac calcule din cap mereu le-am scris frumos pe hartia si m-am obisnuot asa si nu pot sa fac din cap si treaba asta ma cam trage mult in jos mai ales la teste imi I.a mult timp si e pacat zic si eu. Inca o problema ar fi faptul ca atunci cand invat la nu stiu de exemplu Biologie sau forumele la Chimie sau Fizica ei bine atunci daca invat singura nu pot concentra pur si simplu nu imi sta capul acolo cinesrie pe unde zboara si atunci incerc ma chinui sa ma concentrez si pur si simplu nu pot dar daca invat cu o prietena sau din familie cineva atunci da atunci retin in doar 2 minute daca e text lung in 10 minute e citit si invatat tot! Va rog frumos sa ma ajutati pt. mine inseamna foarte mult fiindca aceste lucruri desii par mici sunt niste greseli fatale defapt care in viitor ma vor afecta si e o prostie sa stiu totul si saa traga in jps aceste de fecte! Multumesc Anticipat! P.S dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| LoLiLop a răspuns:

La biologie invata cu voce tare(ar putea sa te ajute sa te concentrezi mai usor) si inlatura din camera orice iti poate distrage atentia(telefonul, tableta etc.) Formulele invata-le scriind. Dupa ce le repeti de doua-trei ori scrie-le pe o foaie sa vezi daca le-ai retinut.
Ia calculele de la 0. Incepe cu adunari si scaderi mintale, apoi cu imultiri si impartiri din ce in ce mai grele. Totusi nu e o greseala sa le faci pe foaie. Cel putin asa stii ca nu greseti. Iar cand te intreaba cineva ceva la mate sau la orice altceva incearca sa eviti contactul vizual, uneori ajuta.

1 răspuns:
| filipromina explică:

Mersii mult chiar m-a ajutat sa stii am avut un test important pa mate si insfarsit m-am putut concentra pentru prima data acolo si am luat un 9...