| KinderBeeeib a întrebat:

As vrea sa ii intreb pe cei care au intrat/terminat la Medicina. Credeti ca e suficient un an pregatire pentru admitere la chimie? Voua cat v-a luat sa terminati materia?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| iChristiaN47 a răspuns:

Salut! Totul ține de capacitatea ta de învățare și desigur de pregătirea pe care ai avut-o anterior în cadrul materiei. Dacă nu ai cunoștințele minime, indicat ar fi să începi studiul cu cel puțin un an jumătate înainte de admitere, însă trebuie să pui în balanță atât materia de biologie cât și cea de chimie pentru a obține un rezultat cât mai ridicat. Având în vedere faptul că modulul C1 + materia de clasa a X-a la chimie cuprinde o gamă largă de capitole cu un nivel avansat, în mod cert îți va lua timp îndelungat de procesare a informațiilor mai ales dacă lucrezi în particular fără ajutorul nimănui.

În cazul în care aplici la facultatea de farmacie, va fi de ajuns un singur an dacă te pui bine de tot cu burta pe carte!