| AdaRuxAndRA a întrebat:

Hey TPU! Care este pronuntia corecta a verbului „keep" in constructia „keep calm"? Am auzit varianta cu [chep], dar si cu [chip]. Deci?
Ofer fundita! happy

Răspuns Câştigător
| AlexICAAlexel a răspuns:

Depinde de accentul englezesc. happy
De exemplu cei din Statele Unite spun varianta cu "chip", dar unii din UK spun "chep", oricum eu spun ca varianta corecta este "chip", pentru ca in cele mai multe cuvinte englezesti 'ee' se citeste i. Funda?

3 răspunsuri:
| Addaa1998 a răspuns:

Corect este cu "i" dar depinde daca este britanic sau american.

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Se pronunta chip pt.ca doi de e in engleza se pronunta i.si in rest c in loc de k. sper ca te-am ajutat. Apropo hristos a inviat!

| Elissa199 a răspuns:

Chip